Centrumban a mesterséges intelligencia – Workshop és konferencia

Neumann János-emlékévhez kapcsolódóan szervezett konferenciát és workshopot a mesterséges intelligenciáról a Székesfehérvári Szakképzési Centrum az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar. A Centrumban a mesterséges intelligencia programmal a résztvevő középiskolás pedagógusok és diákok figyelmét szerették volna felhívni a téma fontosságára. A konferencia megnyitóján részt vett Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkár, dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármester, kuratóriumi elnök, Dr. habil. Rácz Ervin, az Óbudai Egyetem oktatási rektorhelyettes, Horváth Lajos Zoltán, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója és Prof. Dr. Györök György dékán.

Pölöskei Gáborné helyettes államtitkár köszöntötte a Székesfehérvári Szakképzési Centrum oktatási intézményeiből érkező diákokat és pedagógusokat. „Rendkívül fontosnak tartom, hogy ez a mai nap olyan üzeneteket ad át, hogy az MI alkalmazásával járó előnyök, hátrányok, kockázatok ismertetése megtörténjen, azok tudatosuljanak bennünk, mert csak így tudunk valóban felhasználóvá válni. Éppen ezért fontos a szakképzés keretén belül olyan programokat indítani, amelyek a tanulókat tudatos felhasználóvá teszi erre az új világra. Ilyen a horizontális és moduláris MI tartalma a képzésben, a kollaboráció a robotokkal, a tanulói versenyek, a pályaorientációs pályázatok.” – emelte ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium megjelent képviselője. Hangsúlyozta a felsőoktatás és szakképzés közös együttműködésében megvalósuló képzések fontosságát, példaként említette az SzFSzC Széchenyi Műszaki Technikummal elindított okleveles technikusképzést Székesfehérváron. A helyettes államtitkár megjegyezte, hogy az oktatók, tanárok felkészítése mellett a szakképzés feladata az MI-technológiákkal kapcsolatos tudás társadalmasítása, a fiatalok figyelmének felhívása az együtt járó veszélyekre, valamint a kritikus gondolkodás fejlesztése.

Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy az oktatás minden szintjén a szereplőknek az a felelőssége, hogy a diákokat a mesterséges intelligencia technológiájának tudatos használatára készítsék fel. Kérte a diákokat, hogy az elsajátított tudást jól hasznosítsák, mert az saját gyarapodásukon túlmenően hozzájárul az ország és Székesfehérvár fejlődéséhez egyaránt. „Az ismeretek megszerzése mellett azonban van egy másik nagyon fontos kérdés, az, hogy hol és milyen keretek között történik az oktatás ma városunkban. Nagyon örülök annak, hogy pénteken a város közgyűlése kiadhat egy támogató nyilatkozatot a szakképzési centrum felé több, a centrumhoz tartozó iskola nagyon komoly – ingatlant, infrastruktúrát, eszközöket érintő – fejlesztéséhez. Ez egy bruttó 5,2 milliárd forintos fejlesztési forrás lesz akkor, ha megkapjuk az Európai Uniótól a forrásokat. Reméljük, a döntéshozók a fehérvári diákok és tanárok érdekében biztosítják majd ezt, hogy az SZFSZC a Bugátra, a Deákra, a Széchenyire és a Vácira tudja költeni ezeket a forrásokat.” – jelentette be a Polgármester.

Dr. habil. Rácz Ervin, az Óbudai Egyetem oktatási rektorhelyettese köszöntőjében az ipai technológiai váltások, valamint az innováció fontosságára hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy „mint ahogy annak idején a gőzgép, majd néhány száz év múlva a mobiltelefon, úgy válik majd mindennapjaink részévé a mesterséges intelligencia.” Az Óbudai Egyetemmel kapcsolatban elmondta, mint az ország egyik leggyakorlatorientáltabb műszaki intézménye, törekednek arra, hogy az MI jelenjen meg minél hamarabb minden kar életében, mindenki megismerhesse a technológiát. Elmondta, hogy jelenleg is „vannak olyan tantárgyak az egyetemen, amelyek e téma oktatásával és a hozzá kapcsolódó szakterületekkel foglalkoznak.”

Horváth Lajos Zoltán, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója megjegyezte, hogy a Centrum és az Óbudai Egyetem együttműködésének köszönhetően innovatív oktatás valósulhat meg ebben a témakörben is. A mesterséges intelligencia oktatásban betöltött jövőbeni szerepével kapcsolatban megjegyezte, hogy az egyénre szabott felkészítő, fejlesztési és felzárkóztatási oktatási programokkal tudnak majd segíteni a tanulmányaikban különböző szinteknél járó diákoknak.

A konferencia keretében egy workshop is megrendezésre került, amelynek délelőtti részében Piglerné Dr. habil. Lakner Rozália, az Alba Regia Műszaki Kar Természettudományi és Szoftvertechnológiai Intézet (TESZI) igazgatója segítségével középiskolás diákok a gépi tanulás alapjait ismerhették meg. A foglalkozás végére pedig MI segítségével készítettek szövegből képeket, amelyekből egy mini kiállítást is rendeztek a szervezők. A konferencia megnyitót követően a plenáris előadások közül az elsőt MI: merre tart? címmel Piglerné Dr. habil Lakner Rozália tartotta meg, majd Marouf Dániel az MI és egy fiatal vállalkozó címmel osztotta meg tapasztalatait a gép és ember együttműködés lehetőségeivel kapcsolatosan. A plenáris előadások után a pedagógusoknak szervezett továbbképző workshop zárta a nap programját Hajnalné Dr. habil Nagy Éva kutatási dékánhelyettes vezetésével

#ÓbudaiEgyetem #AlbaRegiaMűszakiKar #SzakképzésiCentrum #ÓE #AMK #SZFSZC #Székesfehérvár