Fontos információk duális hallgatóknak

A duális képzés adminisztrációs teendőinek összefoglalása hallgatóinknak

1. Teendők az egyetemre való beiratkozás után:

  • Hallgatói nyilatkozat kitöltése a Neptunban: OE-0026 – Nyilatkozat duális képzésről.
  • A hallgatói munkaszerződés és az aláírt adatkezelési nyilatkozat feltöltése a duális MOODLE felületére.

A duális MOODLE elérhető a MOODLE főoldaláról is, belépés neptun jelszóval: https://elearning.uni-obuda.hu/dualis/login/index.php

Az adott kurzus belépési jelszava a kari duális koordinátortól igényelhető.

2. A duális gyakornokok féléve úgy néz ki, hogy van egy őszi/téli időszak és van egy tavaszi/nyári időszak. A szorgalmi időszakokban heti 1 nap (péntek) a duális gyakorlat, a vizsgaidőszakokban és a téli/nyári szünetekben pedig teljes hetekre mennek a hallgatók gyakorlatra. A munkaidő napi 8 óra. A teljes naptári évre időarányosan 20 nap szabadság jár egy duális gyakornoknak (életkortól függően, a MT szerint plusz napok járnak 25 év felett).

A duális gyakorlati időszakokról munkanaplót kell kitöltenie a hallgatónak. Ezt a munkanaplót heti bontásban célszerű kitölteni, akkor is, ha csak 1 napot van ott a hallgató és akkor is, amikor egész héten tartózkodik a cégnél. Az őszi/téli időszakban szeptembertől februárig (a következő félév regisztrációs hetének utolsó napjáig) tart a duális gyakorlat, a tavaszi/nyári időszakban pedig februártól szeptemberig (regisztrációs hét utolsó napjáig) tart a gyakorlat, melyre vonatkozóan a munkanaplót ki kell tölteni.

A duális gyakorlati időszakokra vonatkozóan félévente nem csak munkanaplót kell leadni, hanem egy szakmai gyakorlat értékelő lapot is, melyben a mentor vagy a céges kapcsolattartó kolléga értékeli a duális hallgatót. Fontos, hogy a hitelesség miatt céges aláírás és pecsét kerüljön az értékelő lapra.

A munkanapló és az értékelőlap sablonja duális MOODLE felületen letölthető.

A dokumentumok MOODLE -ba való feltöltésének határideje az egyes a gyakorlati szakaszokat követően:

  • nyári gyakorlat után legkésőbb szeptember 20-ig
  • téli gyakorlat után legkésőbb február 20-ig

A rendszer a megadott dátum után lezár.

A szakmai gyakorlat csak a hiánytalan dokumentumok leadása után lesz elfogadott!

Egyéb fontos tudnivalók egy duális gyakornok számára:

  • A gyakorlóhely a képzés teljes idejére köteles díjazásban részesíteni a hallgatót (tehát mind az intézményi, mind pedig a gyakorlati periódusok alatt). A díj mértéke a jogszabály szerint legalább a kötelező legkisebb munkabér – minimálbér – 65 százaléka. Az oklevél megszerzése és a szerződés lejárta után a hallgatónak nem kötelező a gyakorlóhelyen maradnia. Amennyiben az adott munkáltató foglalkoztatni szeretné a frissdiplomás fiatalt, akkor új munkaszerződés megkötésére kerül sor.
  • Lehetőség van duális hallgatóként is a Nemzetközi mobilitás programban részt venni, ekkor egyeztetni kell a céggel, hogy milyen feltételekkel engedi ezt egy félévre. Több opció is van: duális napok előre vagy utólag ledolgozásával, vagy fizetés nélküli szabadság igénybevételével. A duális képzés maximum egy félévre szüneteltethető.
  • A hallgatói munkaszerződésre a munka törvénykönyve, valamint a 230/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet 17-18/B. §-ai alkalmazandók. A jelenlegi szabályozás alapján munkát végző hallgató foglalkoztatása során rendkívüli munkaidő nem rendelhető el, próbaidő nem köthető ki. A hallgató napi munkaideje nem haladhatja meg a nyolc órát, munkaidőkeret alkalmazása esetén legfeljebb egy heti munkaidőkeretet lehet elrendelni. A hallgató számára legalább tizenkét óra tartalmú napi pihenőidőt kell biztosítani. A munka törvénykönyvének 105. § (2) bekezdésében és 106. § (3) bekezdésében foglaltak pedig nem alkalmazhatók.
  • A rektori szünet az egyetemi napokra vonatkozik, a céges duális napokra nem. Tehát ha egy hallgató nem megy dolgozni egy duális napon, akkor azokra a napokra szabadságot kell kérni.
  • A duális hallgató egyetemi hallgatóként biztosított, ezért táppénz ellátásra nem jogosult.
  • Az utolsó félévetekben (BSc/BA képzésen 7. félév): megfordul a gyakorlatokra fordított idő: Már nem heti 1 napot mentek a szorgalmi időszakban, hanem 3-4 napot, attól függően, hogy órarendileg hogyan lesztek leterhelve. Javasolt céges témában készíteni ez idő alatt a szakdolgozatot.
  • A duális képzés feltétele, hogy mintatanterv szerint haladjon egy duális hallgató, de ha mégis valamiért csúszna 1-2 félévet, akkor azt jelezni kell a cégnek és ha támogatja akkor szerződéshosszabbításra kerülhet sor. Ebben az esetben: a szerződéshosszabbítás dokumentumát fel kell tölteni a duális MOODLE felületére. Ha bármikor bármilyen elakadás van a tanulmányokban, akkor célszerű kérvényt leadni a tanulmányi és vizsgabizottsághoz vagy dékáni (méltányossági) kérelmet eszközölni, ezzel segítve, hogy a csúszás elkerülhető legyen.
  • Ha a hallgató nem szeretné duális gyakornokként folytatni a tanulmányait, akkor azt jelezni kell az egyetemen és a cégnél is. Ekkor közös megegyezéssel kérhető a cégtől a duális jogviszony megszüntetése. Erről is készül egy megszüntető dokumentum, melyet szintén a hallgatónak fel kell töltenie a duális MOODLE felületére. Utána hagyományos formában az egyetemen folytathatja a tanulmányait a hallgató, az egyetemi jogviszonya nem szűnik meg.
  • Amennyiben a hallgató nem teljesíti az általa vállaltakat, akkor szerződést szeg, a gyakorlóhely vezetése pedig dönthet úgy, hogy a továbbiakban nem tart igényt a hallgató munkájára. A hallgatói munkaszerződésben megfogalmazott elvárások eltérők, ezekről érdemes a szerződéskötéskor egyeztetni a duális képzési gyakorlóhely munkatársával, továbbá aláírás előtt ajánlott figyelmesen végigolvasni a szerződést.
  • A duális diploma/igazolás csak azon duális hallgatóknak adható ki: akik teljesítik a duális modult a szerződéskötés kezdeti dátumától a tanulmányok végéig. Azon hallgatók esetén, akik a duális képzést az első félévükben megkezdték 7 félévet jelent. A duális képzésbe Bsc/BA szakokon legkésőbb a 4. félév elején még be lehet kapcsolódni, ebben az esetben 6-4 félév a duális gyakorlat.
  • A duális képzés már elérhető 2024-től levelező tagozaton is.
  • A vizsganapokra a munkahelyek elengedik a hallgatókat. A vizsga napokról a cég számára igazolás  kérhető az egyetemen.
  • A nyári szünetek alatt a gyakorlati időszakokra kollégium igényelhető! Ehhez a kollégiumban a megfelelő igénybejelentő dokumentumot kell leadni.

A duális képzéssel kapcsolatosan felmerülő kérdések, problémák esetén
az egyetem és az AMK kari koordinátorát kell keresni:
Takács Éva dékáni hivatalvezetőt.
Elérhetőségei:
Tel: +36 22 200 423
Mobil: +36 30 155 8454
e-mail: takacs.eva@amk.uni-obuda.hu