Kétharmadánál a DSinGIS projekt megvalósítása

Az Óbudai Egyetem, Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézetének három oktatója, Verőné Dr. Wojtaszek Malgorzata, Balázsik Valéria, Dr. Földváry Lóránt és Dr. Márkus Béla az NyME GEO egykori dékánja, október 16-tól 23-ig három eseményen vettek részt Üzbegisztánban. A három éves futamidejű európai uniós DSinGIS projekt megvalósításának kétharmadához ért. A projekt sikerességét mutatja, hogy a szép számú, Üzbegisztánban futó Erasmus+ projektek közül a napokban rendezett megmérettetésen a DSinGIS elnyerte az első díjat.

A projekt aktuális feladatinak keretében előbb Taskentben egy „workshop”-ra és egy „projekt meeting”-re, majd Szamarkandban egy tudományos konferenciára került sor. Az európai partnerek közül a koordinátori szerepet betöltő Óbudai Egyetem és a Paris Lodron University of Salzburg (PLUS) egyetemek képviseltették magukat, míg üzbég részről valamennyi partner intézmény küldöttei jelen voltak az eseményeken, amely nagyban hozzájárult a projekt fő céljának, a doktori iskola létrehozásának megvalósításához. Az elvégzett munka értékelése és a soron következő feladatok pontosítása mellett megtörtént az európai tanulmányi ösztöndíjra jelentkező fiatal, üzbég kollégák meghallgatása. Az interjúk alapján kerülnek kiválasztásra a projekt keretéből támogatásban részesülők. Az ösztöndíj lehetőséget biztosít az európai partner egyetemek valamelyikén – így az Óbudai Egyetemen is – néhány hónapos kutatásra, doktori tanulmányok folytatására. Már korábban is fogadtunk Phd tanulmányokat folytató üzbég hallgatókat, akik időszakosan bekapcsolódtak a Geoinformatikai Intézetben folyó kutatásokba. Az itt eltöltött idő és a témavezetői feladatokat ellátó kollégáink eredményes tevékenységének köszönhetően nagy az érdeklődés intézményünk iránt.  Az előzetes jelöltlistán lévők közül hamarosan kiválasztásra kerülnek azok, akik a közeljövőben megkezdhetik néhány hónapos tanulmányukat Salzburgban, vagy Székesfehérváron.

A közép-ázsiai országban töltött hét második felében, az ősi  Selyemút jelentős városában, Szamarkandban rendezték meg az „Actual problems of the development of geoinformation systems (GIS) technology and their solutions” tudományos konferenciát. A házigazda a Samarkand State Architectural and Civil Engineering Institute (SamSACEI) volt. A konferencán az ÓE AMK oktatói a következő előadásokkal vettek részt: Verőné Dr. Wojtaszek Malgorzata „A távérzékelés szerepe a helyspecifikus gazdálkodásban”, Dr. Földvári Lóránt „A folyamatos mintavételi eljárásokkal nyert adatokat terhelő hibák” és Balázsik Valéria /Dr. Tóth Zoltán/ „A városi térinformatikai rendszerek különböző felbontású adatai”. Ott tartózkodásunk alatt az öt partnerintézmény közül háromban is átadásra került a projekttervben szereplő „tudásközpont”, mely a térinformatika hardver eszközeivel járul hozzá a projekt sikeréhez.

A Taskent-Szamarkand utat autóbusszal tettük meg, így tanúi lehettünk a végeláthatatlan gyapotföldeken folyó betakarításnak. Láthattuk a földeket sűrűn behálózó csatornarendszert, amelybe a vizet az Aral-tavat tápláló Syr Darya és Amu Darya folyókból nyerik, ezzel nagymértékben előidézve az Aral-tó elmúlt évtizedekben tapasztalható kiszáradását. Az ország jelentős bevételének számító gyapot ellenére érezhető a fiatalokban a felismerés, mely szerint a folyókból történő mértéktelen vízkiemelés az ország ökológiai katasztrófájához vezethet. A konferencia előadásai és a doktori iskolába jelentkezők témái között egyaránt jelentős helyet kapott a környezetvédelem, a vízgazdálkodás és az Aral-tó rekultivációjának lehetősége. A konferencián elhangzott előadások, az üzbég kollégákkal folytatott beszélgetések, valamint az országban látottak további megerősítést adtak abban, hogy környezetünk megóvása nem lehetséges a mindenre kiterjedő, jól átgondolt tervezés nélkül, melyhez a korszerű eszközök és technológiák hatékony támogatást nyújtanak. Ezt kívánja szolgálni a DSinGIS projekt a doktori iskola létrehozásával, olyan szakemberek képzésével, akik geoinformatikai tudásukkal járulnak hozzá Üzbegisztánban a városi és vidéki környezet fejlesztéséhez és ugyanakkor megóvásához.