Duális képzési napot tartottak a városházán

Csütörtökön délelőtt a Városháza Dísztermében tartotta Duális Információs Napját az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara. A rendezvény célja, hogy a 2016. évi duális képzések céges partnerei és az OE Alba Regia Műszaki Karára jelentkezők jobban megismerhessék egymást. A vállalati partnerek többségében május 31-ig fogadják a gyakorlati helyekre történő jelentkezéseket.

20160519 dualis 1

Immáron öt alapszakon (Földmérő és földrendező mérnöki, gépészmérnöki, mérnökinformatikus, műszaki menedzser, villamosmérnöki) tanulhatnak duális képzési formában a diákok 2016 szeptemberétől az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán. A helyi műszaki karra összesen 1127-en jelentkeztek, ebből 318-an az első helyen jelölték be az intézményt. Az elmúlt évhez viszonyítva 39 százalékkal növekedett az összes, míg az első helyes jelentkezések száma 36 százalékkal nőtt. Az összes jelentkezés 62%-át a duális formában is elérhető képzésekre adták le a leendő növendékek, amely jól mutatja, hogy a duális képzés szerepét, lényegét nemcsak a cégek, a felsőoktatási intézmények, hanem a középiskolás diákok is egyre jobban megismerik. A jelentkezések kétharmada a Közép-dunántúli és a Közép-magyarországi régióból érkezett.

Székesfehérvár Önkormányzata nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a fiatalokat és a cégek képviselőit. Hangsúlyozta: a városnak az a feladata, hogy a háttérből segítse ezt a struktúrát. A cél, hogy Székesfehérvár váljon a duális képzés egyik legfontosabb központjává az egész magyar felsőoktatásban. A városvezető fontosnak nevezte, hogy a hallgatók a tanulás és a munka mellett jól érezzék magukat Fehérváron, ezt szolgálja a Petőfi moziba tervezett egyetemi klub, melynek kialakítása már folyamatban van.

Az Óbudai Egyetemet, annak intézményfejlesztési tervét Kártyás Gyula oktatási főigazgató mutatta be a fórumon. Elmondta: közel 13 ezer hallgatójuk van, akiknek 14 alapképzésen, 10 mesterképzésen és 3 doktori iskolában kínálnak tanulási lehetőséget. Az egyetem Szenátusa nemrég elfogadta az intézményfejlesztési tervet, amely a következő 5-10 évre határozza meg a feladatokat. Közülük az egyik legfontosabb a gyakorlatorientált képzés megújítása, különös tekintettel a duális képzésre. Az új oktatási forma minden szereplőnek előnyös, az egyetem bővíteni tudja hallgatóinak létszámát és céges kapcsolatait, a vállalatok alaposan megismerhetik leendő munkavállalóikat, a fiatalok pedig nem egyszerű pályakezdőként, hanem jelentős gyakorlati tapasztalatokkal lépnek be a munka világába. A program jó a városnak is, hiszen maradásra ösztönzi a fiatalokat.

Dr. habil. Györök György, az ÓE AMK dékánja a duális képzésről, mint „háromszereplős történetről” beszélt. A program szól a hallgatókról, az azonnal felhasználható, gyakorlatorientált képzést igénylő iparról és a képzést koordináló egyetemről. A duális diákéletet logikus következménye lesz a lépésről lépésre fejlődő alkalmazotti státusz, ami rendkívül szerencsés. Dr. Györök György köszönetét fejezte ki Székesfehérvár Önkormányzatának, amiért folyamatosan figyelmet szentelt a duális képzésre, annak valamennyi szereplőjére. Hozzátette: ez a képzés nem csoda, hiszen a hallgatóknak komolyan tanulniuk kell, de cserébe hatalmas, kézzelfogható sikerélményt tapasztalnak meg az iparban.

20160519 dualis 3

Szeptembertől a duális képzésbe bekapcsolódik az Adu Alba Kft, az Alcoa-Köfém Kft, Alufe Fémszerkezetei Kft., Emerson Process Management Kft., E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt., a Földmérési és Távérzékelési Intézet, Geodéziai Földmérőmérnöki Kft., Grundfos Magyarország Gyártó Kft., Hanon Systems Kft., H.T. M. Zrt., Hungarogeo Kft., Hungrana Kft., IBM CIC, Johnson Controls, VIDEOTON Holding Zrt., a Széphő Zrt., a SIMON Műanyag Feldolgozó Fémtömegcikk Gyártó cég, a Macher Gépészeti és Elektronikai Kft, Masterplast Nyrt., Polyax Kft, Sapa Profiels Kft., Trimetrik Kft., Naponta Kft. és a Békés Megyei Kormányhivatal. A cégek képviselői a Városháza Dísztermében adtak tájékoztatást csütörtökön délelőtt az Alba Regia Műszaki Karra jelentkezőknek a duális szakmai gyakorlati helyekről.

20160519 dualis 4

A szervezetek 2016. május 31-ig lehetőséget biztosítanak a diákoknak a jelentkezésre a cég saját oldalán keresztül (a duális partnerek oldala elérhető a következő weboldalról: http://amk.uni-obuda.hu/index.php/hu/felvetelizoknek/246-dualis-kepzes). A céges kiválasztási eljárást minden gazdasági társaság a saját szempontrendszere alapján bonyolítja le június végéig. Az eredményről legkésőbb 2016. július első hetében értesítik a jelentkezőket. A köszöntőket követően a vállalati partnerek képviselői prezentációk során mutatták be cégeiket, azok kínálatát.

forrás: www.szekesfehervar.hu

Fotógaléria: