Az ERASMUS oktatói mobilitással Üzbegisztánban

Az ERASMUS oktatói mobilitás keretében 2024 áprilisának második felében egy hetet töltöttem Üzbegisztán fővárosában a „TIIAME” Nemzeti Kutatóegyetemen Taskentben. A mobilitás fő célja az oktatási és kutatási tapasztalatok megosztása volt, valamint az egyetemek közötti együttműködés erősítése. Az ottani tartózkodásom alatt nyolc órás gyakorlat-orientált képzést tartottam a képfeldolgozás témakörében a doktori és mesterszakos, valamint alapképzésben részt vevő hallgatóknak is. Az emelt szintű órákat workshop formájában tartottam, amely a SUSLAND2024 nemzetközi konferencia részét képezte. Mind az alap-, mind az emelt szintű képzésen sok érdeklődő és aktív hallgató vett részt. Emellett személyes kutatási témákról is beszélgettem a doktori képzés hallgatóival.

Április 22-23 között a Nemzetközi Föld Napja alkalmából a „TIIAME” Nemzeti Kutatóegyetemen került megrendezésre a Fenntartható Földgazdálkodás és Kataszterrendszer (SUSLAND2024) Nemzetközi Konferencia, együttműködve a Kataszteri Hivatallal és az Óbudai Egyetemmel. A konferencián tudományos prezentációk és megbeszélések zajlottak a fenntartható gazdálkodás és kataszteri rendszerek, valamint az innovatív technológiák alkalmazása terén, különös tekintettel a környezet és vízforrások fenntartható gazdálkodásában. A konferencián plenáris előadóként vettem részt. A „Determination of suitable RS-based methods for soil moisture estimation” című előadásban a WREN kutatás eredményeit mutattam be a résztvevőknek.

A konferenciáról és az oktatásról a következő – interneten elérhető – hírek számolnak be:

A mobilitás fontos részét képezik a szakmai beszélgetések, amelyek folyamatosan, interaktívan zajlottak. Az első napon, a nemzetközi kapcsolattartással megbízott Ilhom Abdurahmanov Úr az egyetem dékánjával és több intézmény igazgatóval folytatott megbeszélést szervezett, ahol az oktatási és kutatási lehetőségek kerültek előtérbe. Ezekkel a témákkal kapcsolatos megbeszélések kötetlen formában is folytatódtak, a közös ebédek illetve társalgások során.

Az Üzbég kollégák aktív érdeklődése kézzelfogható volt egyetemünkkel kapcsolatban, ez egyben arra is ösztönzött bennünket, hogy megkerestük azokat a pontokat, amelyek a jövőben segíthetik intézményeink erőteljesebb szakmai együttműködését. Erről az egyetemi hírekben is megjelent beszámoló, ami a https://tiiame.uz/oz/content/vengriyaning-obuda-universiteti-professori-tashrifi linken érhető el.

Az események bősége és a megfeszített munkatempó mellett jutott némi idő Taskent és a vidék rövid megtekintésére, valamint a hagyományokkal való ismerkedésre is.

A mobilitás szervezése alatt és az utazás során folyamatos segítséget kaptam a TIIAME ERASMUS – fentebb is említett – kapcsolattartójától Ilhom Abdurahmanov Úrtól és a helyi kollégáktól. Minden esetben segítőkészek voltak és nem voltak nyelvi vagy helyismerettel kapcsolatos problémák. A helyi kollégák figyelmessége révén mindig volt mellettem valaki, aki segítségemre volt a megoldandó feladatokban. Új kapcsolatok születtek, és örömmel állapítottam meg, hogy a két egyetem közötti együttműködés tovább erősödhet a jövőben is. Összességében az oktatói mobilitás nagyon sikeres volt, alapot teremtve, hogy folytassuk az együttműködést mind a kutatásban, mind pedig az oktatásban.

Verőné Dr. Wojtaszek Malgorzata

A jelenlegi oldal frissítve: 2024.05.06.