Célkeresztben a tudomány népszerűsítése – TÁMOP 4.2.3-12/1/KONV-039 pályázat projektzáró konferencia

Az Óbudai Egyetemnek stratégiai célja az oktatási és tudományos tevékenységének erősítése Székesfehérvárott és a Közép-dunántúli Régióban. Ezen kívül minden egyetemnek küldetése a tudományos ismeretterjesztés is, hiszen nem elég a tudományban előrehaladni, technikai civilizációnk ezeket az új eredményeket az általános műveltség részeként tekinti. Ez a tevékenység hatással van a hallgatói, oktatói és kutatói utánpótlás biztosítására is.
Ennek tudatában tartottuk meg 2015. február 18-án a Társadalmi megújulás operatív program keretében megvalósult TÁMOP-4.2.3-12/1/KONV-2012-0039 az „Alba Regia Egyetemi Központ tudományos eredményeinek disszeminációja, mérnöki és kutatói utánpótlás biztosítása a Közép-dunántúli Régióban” című pályázatának záró konferenciáját. A pályázat, amelynek célja a tudomány népszerűsítése volt, igen nagy sikerrel zárult. A konferencián áttekinthettük az elért eredményeket, dióhéjban csak néhány számot megemlítve, az elmúlt 26 hónapban alatt összesen 115 rendezvényt sikerült megvalósítani, amelyet megközelítően 10000 főnyi néző tekintett meg, a megvalósításban az egyetem 341 kutatója, illetve oktatója és 941 hallgatója vett részt.

A megvalósításban a legfőbb partnereink a Nők a Tudományban Egyesület, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, a Videoton Holding Zrt., a Fiatal vállalkozók Országos Szövetsége, az IBM Data Storage System Kft., az RVA Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány és a Duna Televízió volt.

20150218 2A záró konferencián a projekt vezetője, Dr. Seebauer Márta és szakmai vezetője Dr. Hajnal Éva áttekintették és értékelték az elmúlt időszak eredményeit. Szinte felsorolhatatlanul hosszú a lista. A legnépszerűbbek talán a Kutatók éjszakája, a Lego NXT robotverseny általános iskolásoknak, a Magyarok a Marson IX. Alkalmazott Mérnöki Tudományok Versenye és a Garai Géza Szabadegyetem előadásai voltak. A pályázatban külön hangsúlyt kapott a tehetséggondozás, ennek keretében alakult meg az AREK Tehetségpontja és kapcsolódott be a tehetségsegítő hálózatba, de szerveztünk a hallgatói innováció bemutatására Tehetségnapot és innovációs vándorkiállítást is. Nagyon népszerű és hasznos volt a tudományos projektekben részt vevő hallgatók számára szervezett TDK tábor.
A modern kor parancsa, hogy égető szükség van mérnökökre, így a programban megpróbáltuk a középiskolás diákok figyelmét roadshow-k keretében a műszaki pályákra irányítani. Ebben a tekintetben különös figyelmet kell a lányoknak szentelni, hiszen a nők még mindig alulreprezentáltak a műszaki pályákon, és a karrierjük során is sok nehézséggel kerülnek szembe. Ezen problémák megvitatására és a továbblépési lehetőségek bemutatására szerveztünk a Nők a Tudományban Egyesülettel közösen két nemzetközi konferenciát.
A programnak része volt az információ átadás, ennek részeként angol és magyar nyelvű honlapok, egy munkakapcsolat építő on-line szoftver, és az innovációs kompetenciákat bemutató portfolió is elkészült. A konferenciát a program keretében elkészült, és a televízióban hamarosan bemutatásra kerülő kisfilmek levetítése, valamint sajtótájékoztató és fogadás zárta. Az eseményről a Fehérvár TV is beszámolt: http://www.fehervartv.hu/video/index/12936. Összességében nagyon büszkék vagyunk az elért eredményekre, köszönjük a közreműködő kollégáknak és partner vállalatoknak az aktív szerepvállalást, és sok erőt, kitartást kívánunk a jövőbeli folytatáshoz.

 


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.10.19.