Szakmai nap Jakabszálláson

Bár, azt tartja a mondás, hogy „aki tudja, csinálja, aki nem, az tanítja…”, az ÓE AMK Geoinformatikai Intézet oktatóiként mi erre folyamatosan próbálunk rácáfolni, ami nem kis feladat, hiszen olyan szakterületről van szó, ahol a technikai fejlődés szinte naponta kínálja az újdonságokat. Az országban egyedüli BSc szintű geoinformatikus képzési helyként nagyon fontosnak tartjuk, hogy hallgatóinkat – lehetőségeinkhez mérten – a legkorszerűbb ismeretekkel lássuk el tanulmányaik során. Sem ők, sem pedig az őket foglalkoztató cégek ne érezzék, hogy a finanszírozási nehézségek miatt nyílik az olló, az ismeretanyag elmarad a szakmai élet valóságától, a technika kínálta lehetőségektől.

Bár a gyakorlati ismeretekre hangsúlyt fektető műszaki képzések összehasonlíthatatlanul költségesebbek, mint az inkább elméleti jellegű szakok, mégis próbáljuk a legkorszerűbb technológiákat folyamatosan beépíteni az oktatott tananyagba. Szerencsére, a tőlünk kikerült hallgatók az itt töltött évek kellemes emlékeivel, tapasztalataival (mint nagy cégek képviselői, vagy egyéni vállalkozók) nem feledkeznek el az Alma Materről és – ha nem is a mindennapi eszközök biztosításával, de egyéb módon, például esetenként szakdolgozati és TDK feladatok megvalósításához nyújtott segítséggel, vagy elvi együttműködéssel kutatások során –  támogatják Intézetünket.

Ezt a fajta összetartozást éreztük kollégáimmal együtt a 2016. május 12-én, Jakabszálláson megrendezett szakmai napon is, melyet a Topcon és Sokkia termékeket forgalmazó Navicom Kft. valamint a Centrálgeo Kft. közösen szervezett.  A több mint 120 résztvevő az ország minden részéből érkezett. Volt közöttük olyan, aki Sopronból hajnali 5-kor indult, hogy időben regisztráljon, ne maradjon le az első előadásról sem és jusson idő beszélgetésre a kollégákkal, a volt GEO-sokkal, akik szép számmal vettek részt a színvonalasan megrendezett eseményen. 

A délelőtti szekciót előadások töltötték ki, melyek között műszerismertető és a gyártók műszereinek alkalmazásával elvégzett feladatok bemutatása egyaránt szerepelt. A Centrálgeo Kft. részéről Lévai Balázs, volt hallgatónk által tartott előadásában kitért a GEO által létesített pontmezőn végzett fényképező repülésre és a képek feldolgozásával, az általunk megadott adatok felhasználásával kapott eredményekre is.

Ebéd után, a Jakabszállás külterületén található repülőtér rendkívül impozáns környezetében került sor a gyakorlati bemutatókra. Az időjárás részben volt csak kegyes a rendezvényen megjelentekhez, ugyanis feltámadt a szél (amellyel többféle pilóta nélküli repülőeszköz sikerrel megküzdött) majd eleredt az eső (ami a résztvevőket inkább távol tartotta a bemutatótól). Többek bánatára a programban meghirdetett sétarepülés ugyan elmaradt, de mindeközben, a rendezvénynek különleges hangulatot kölcsönző repülőgép-hangárban egész nap geodéziai műszerekkel, UAV-kkel lehetett ismerkedni.

A kávészünetek beszélgetései során újabb érdeklődés mutatkozott az Iszka-hegyi tesztterületünkön megvalósítható UAV kalibrálási lehetőség iránt, amely megerősített bennünket abban, hogy ezen a területen is fontos a szakmai szerepvállalásunk.

Jó volt találkozni egykori hallgatóinkkal, akik közül többen a szervező cégeket képviselték, előadásokat, gyakorlati bemutatókat tartottak és felkészült szakemberként válaszoltak az érdeklődők kérdéseire.  A szakmai közönség soraiban is jelentős hányadot tettek ki a volt fehérvári GEO-sok, akik cégek alkalmazottaiként és magánvállalkozóként egyaránt szép számmal voltak jelen, ami bizonyítja, hogy Székesfehérvár a hazai geodéta képzés fontos bázisa.

Köszönjük a szervezőknek a lehetőséget!

Balázsik Valéria


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.10.19.