Szeptemberben indul a duális képzés

A szeptemberben induló Mérnökinformatikus duális képzésről tartottak szakmai beszélgetést a vállalati partnerekkel szerdán az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának Mérnöki Intézetében. Kártyás Gyula, az Óbudai Egyetem oktatási főigazgatója kiemelte, hogy a németországi és a kecskeméti tapasztalatok is igen kedvezőek a duális képzéssel kapcsolatban, , a lemorzsolódás mindössze 5-10% szemben a hagyományos képzésben részt vevők 30%-os arányával.

A duális képzéssel kapcsolatos gyakorlati kérdésekről esett szó azon a találkozón, amelyen a képzésbe bekapcsolódó cégek vezetői, az Óbudai Egyetem és az Alba Regia Műszaki Kar képviselői, valamint Székesfehérvár alpolgármestere vettek részt. A Vállalati Partnerek közül a Videoton Holding Zrt., az Albacomp Rendszerintegrációs Kft., a Karsai Holding Zrt., az Önkormányzati Informatikai Központ, a Széphő Zrt., Macher Gépészeti és Elektronikai Kft, valamint a SIMON cég érintett képviselői voltak jelen az eseményen. Az előzetes adatok alapján egyértelműen látszik, hogy a Mérnökinformatikus alapszak népszerűsége töretlen a középiskolás diákok körében, köszönhetőena duális képzési forma megjelenésének, valamintaz elhelyezkedett informatikusok kereseti lehetőségeinek ismeretében. A munkaüléstovábbi célja az volt, hogy a felsőoktatási intézmény és céges partnerei áttekintsék a közösen megvalósítandó feladatokat, illetve egy ütemtervet készítsenek a szeptemberben „érkező” hallgatók fogadására.

A felkészülés jegyében a felvételi és a vállalati kiválasztási eljárással kapcsolatos kérdéseket is megbeszélték. A cégek mindegyike saját HR politikájához leginkább illeszkedő kiválasztási szempontrendszer kidolgozásán munkálkodik. A feladat nem egyszerű, mert a gazdasági szervezeteknek egy hozzájuk jelentkezett középiskolásban meg kell látniuk a leendő munkavállalójukat. A folyamatos párbeszéd jegyében megszületett a Mérnökinformatikus alapszak duális tanterv I-II. félévének tantárgyi hálója. Közösen megvizsgálták és döntöttek arról, hogy a cégek mely tantárgyak gyakorlati oktatásában vesznek részt szem előtt tartva azt, hogy a tevékenységük során felhalmozott tapasztalati tudás melyikben tud leginkább hasznosulni.

20150415 2

A rendezvényt Dr. Györök György, az Alba Regia Műszaki Kar dékánja nyitotta meg, majd Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a megjelent cégek képviselőit . Kiemelte, hogy az előzetes jelentkezési adatok bizakodásra adnak okot, mert a duális képzés iránt nagy az érdeklődés. „Örülök annak, hogy ez a hármas szövetség létrejött a helyi vállalkozók, az egyetem és a város között, hiszen minden tekintetben azt látjuk, hogy ez egy kiinduló pont, illetve továbblépési lehetőség a város gazdasági fejlődése érdekében.” – fogalmazott Székesfehérvár alpolgármestere, aki köszönetet mondott az egyetemnek, hogy ebben partnerként áll a város mellett és örömét fejezte ki, hogy a fehérváron működő vállalkozások is jó lehetőséget látnak a duális képzésben.

20150415 3

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara 2015 szeptemberétől a mérnökinformatikus alapszakon indítja el a duális képzést, melyet a tervek szerint később kiterjesztenek a többi szakra, kifejezetten a villamosmérnök, a műszaki menedzser, a gépészmérnök, illetve a fölmérő és földrendező mérnök alapszakokra, valamint a mechatronikai mérnök mesterszakra is. A speciális képzési forma lényege, hogy az elméleti és a vállalatoknál zajló gyakorlati oktatás szorosan összekapcsolódik. A fiatalok havi 60.000-100.000 forint közötti ösztöndíjban részesülnek majd. A program elméleti része a felsőoktatási intézményben történik, a gyakorlati képzést pedig az ipari cégek vállalják, ami egyben munkahelyet és jogszabályban meghatározott bérezést is jelenthet a hallgatók számára. Emellett a fiatalok részesülnek az egyetem meghatározott tanulmányi és szociális ösztöndíjaiban is.

Kártyás Gyula, az Óbudai Egyetem oktatási főigazgatója elmondta, hogy a duális képzésben a gyakorlati rész gyökeresen mást jelent, mint a korábbi nyári gyakorlatok, vagy amit a kooperatív képzés jelentett. A duális képzésnél az elméleti képzés döntően, de nem kizárólag az egyetemen zajlik. Elvárásként fogalmazódik meg, hogy az intézményi szakaszok összes idejének legalább a 80%-át a hallgató a vállalatnál töltse. Kártyás Gyula a németországi duális képzésből is hozott fel példákat, hangsúlyozva,hogy a részt vevő hallgatók nagyon jól teljesítenek, a lemorzsolódás mindössze 5-10% szemben a hagyományos képzésben részt vevők 30%-os arányával. A kecskeméti tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a tanulmányi átlag egy egésszel jobb, mint a nem duális képzésben részt vevő hallgatóké, mert a képzésbe felvételt nyerteknek egészen más az attitűdje a képzéshez.

Gáspár Péter

fotó: www.szekesfehervar.hu


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.10.19.