Coimbra Élménybeszámoló 2025

Young Researcher’s Academy for Sustainable Cities
Coimbra Élménybeszámoló 2025

Lassan hagyománnyá válik a fenntartható városok témában megrendezésre kerülő Blended Intensive Erasmus program. Az első ilyen rendezvényt Gyulafehérvárott rendezték 2023-ban, majd a második házigazdája az Óbudai Egyetem AMK volt Székesfehérvárott 2024-ben, és a harmadik ebben a sorozatban a Portugál ISEC Coimbra műszaki egyetem megrendezésében zajlott 2025. április hónapban. A házigazdák 5 főben határozták meg a diák keretet, akiket fogadni tudnak Magyarországról, így a résztvevőket sok jelentkező közül kellett kiválasztani. A kar szinte minden képzéséről került be egy-egy hallgató a keretbe, akik a speciális tudásukkal és szemléletmódjukkal segítették a projekt sikerét. A szakmai programban öt nemzet kutatói-oktatóinak az előadásai, laborlátogatások voltak, de a fő rész egy 4 fős csoportokban megvalósított gyakorlati munkával, terepmunkával egybekötött projektfeladat megvalósítása volt, amelyben egy-egy kijelölt utcarész felmérése után a fenntarthatósággal kapcsolatos jobbításra dolgoztak ki javaslatot a résztvevők. A program online része a megismerkedést szolgálta és megkezdődött a feladatok kiadása, az intenzív szakaszban személyes jelenléttel történt a projekt terepi részének megvalósítása és az utolsó online szakasz szól az eredmények prezentálásáról és a kiértékelésről.

Így nyilatkozott a programról egy résztvevő:

Nagyon örültem amikor megláttam az e-mailt, hogy van lehetőség részt venni egy BIP-en, főleg akkor örültem mikor elfogadták a jelentkezésemet. Mivel vettem már részt korábban is ilyen programon azért nagyjából tisztában voltam vele mit is jelent ez a BIP. A helyszínünk, és a programjaik nagy része Portugáliában, Coimbrában volt az ottani ISEC egyetemen. Mivel Coimbrában nincs reptér ezért Portóba utaztunk repülővel, és onnan utaztunk busszal Coimbrába, hazafelé ugyanez volt, csak Lisszabonból indult a gépünk. Ezen a programon nem csak mi vettünk részt, hanem más országok egyetemei például Románia, Kassa és természetesen a Portugálok. Öt napot töltöttünk Coimbrában, de szerencsére minden napra volt valami változatos programunk, és az idő is nagyon jó volt. Fő témánk a fenntartható városok volt, amivel kapcsolatban sok előadáson vettünk részt, amiket a különféle nemzetiségű egyetemek tanárai adtak elő. Délutánonként Coimbra belvárosában is voltak közös programjaink például helyi kávézóban tradicionális portugál süteményeket ettünk és tradicionális portugál zenével is megismerkedhettünk. Volt olyan napunk amikor az óceán parton volt előadásunk, utána pedig elvittek minket szörfözni, ami egy nagyon nagy meglepetés volt a számomra, ugyanis nem hittem el, hogy a szó szoros értelmében tényleg szörfözni fogunk. Nagyon jó élmény volt, és azt se gondoltam volna, hogy ilyen nehéz ezt csinálni. Eltöltöttünk néhány estét is a belvárosban, nagyon hangulatos volt, nagyon tetszett az esti élet Coimbrában. Külön öröm volt számomra, hogy Coimbra nincs annyira el turistásodva, így nem hömpölygött annyi ember az utcán, mint Portóban, vagy Lisszabonban. Nagyon szép hangulatos város, nagyon tetszett, szívesen visszamennék, de ez nem csak Coimbrára igaz, hanem magára Portugáliára is.

A program megvalósítása során nemcsak szakmai tapasztalatokat, hanem számos barátot is szereztünk és várjuk a következő ilyen lehetőséget. A program idei résztvevői voltak: Nagyné Dr. Hajnal Éva, docens, Dr. Udvardy Péter, docens a tanárok részéről és Balázs Zoltán, Farkas Roland, Gáti Krisztián, Székely Benedek, Szücs Norbert egyetemi hallgatók, valamint a Pannónia program keretében Portugáliában tanuló hallgatóink is.

Szücs Norbert-Hajnal Éva

Mikrotanúsítványok és ifjúsági TDK lehetőségek

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar sajtótájékoztatón mutatta be a Mikrotanúsítványok rendszerének, valamint az ifjúsági TDK kari lehetőségeit. Prof. Dr. Györök György dékán, Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva kutatási dékánhelyettes, Dr. Pogátsnik Monika oktatási dékánhelyettes és Piglerné Dr. habil. Lakner Rozália intézetigazgató osztotta meg a részleteket a sajtó jelenlévő képviselőivel.

Prof. Dr. Györök György dékán köszöntő gondolataiban kiemelte, hogy mind a két téma illeszkedik az egyetem társadalmi küldetéséhez. Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva kutatási dékánhelyettes jelezte, hogy a május 7-i kari TDK konferenciára már érkeznek a jelentkezések, amely lehetőség adott a középiskolás diákok számára is. Az ifjúsági szekció biztosítja a tudományos pálya iránt érdeklődőknek, hogy kipróbálhassák magukat kedvelt kutatási témájuk bemutatásában. Dr. Pogátsnik Monika oktatási dékánhelyettes a mikrotanúsítványok rendszerét ismertetve hangsúlyozta, hogy egy rugalmas képzési formáról van szó, amely rövid idő alatt teszi lehetővé célirányos tananyag elsajátítását, kreditértékkel társítva és nem előfeltétele a felsőfokú oklevél megléte. Az oktatási dékánhelyettes kiemelte, hogy a képzés időtartamára, amely jelen esetben 2 félév, hallgatói jogviszonyt kap a kurzusra jelentkező. Piglerné Dr. habil. Lakner Rozália intézetigazgató mutatta be az ÓE AMK első mikrotanúsítványt nyújtó képzését, a Mesterséges Intelligencia ipari alkalmazásait, amelynek kínálatában olyan kurzusok szerepelnek, mint az Intelligens adatelemzés, a Statisztikai adatelemzés, a Vizuális adatelemzés (Power BI), a Szenzorhálózatok és a tárgyak internete, az Ipari adatforrások és a Neurális hálózatok és mélytanulás. A teljes kurzuskínálatra is lehet jelentkezni, de az egyes kurzusokra külön-külön is – emelte ki az intézetigazgató.

A mikrotanúsítványokról bővebben: https://amk.uni-obuda.hu/felvetelizoknek/mikrotanusitvanyok/

A Mesterséges Intelligencia ipari alkalmazásai mikrotanúsítvány: https://amk.uni-obuda.hu/mi-ipari-alkalmazasai-mikrotanusitvany/

Ujvári János diplomadíj-pályázat felhívás

a 2024/25 tanév tavaszi félévében végzős hallgatók részére

Az Ujvári János diplomadíj-pályázat célja segíteni a felsőoktatási tanulmányaik végéhez közeledő hallgatókat, hogy diplomadolgozatuk témáját megfelelő szakmai támogatás mellett szellemitulajdon-védelmi szempontból is megvizsgálják, és feltérképezzék az általuk választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait, illetve oltalmazhatósági lehetőségeit.

A pályamű írása közben a hallgatók megismerhetik a szellemitulajdon-védelem elméleti alapjait, és betekintést kaphatnak eszközrendszerének gazdasági és jogi jelentőségébe gyakorlati oldalról is. A hallgatók a pályázaton való részvétellel olyan tudáshoz jutnak, amit a későbbiekben a munkaerőpiacon kutatóként, mérnökként vagy bármilyen más hivatás keretében is hasznosítani tudnak.

A pályázók köre

A pályázaton azok a felsőfokú alap- és mesterképzésben részt vevő hallgatók vehetnek részt, akik a 2024-25. tanév tavaszi félévének végén fejezik be tanulmányaikat.

A pályázat tartalma

A pályázaton a végzős hallgató az általa készített diplomamunkával/szakdolgozattal tud nevezni, amelyben a választott téma szellemitulajdon-védelmi vonatkozásait tárja fel legalább 10 oldal terjedelemben, illetve olyan diplomamunkával/szakdolgozattal, amit teljesen a szellemitulajdon-védelem valamely kiválasztott kérdésének szentelnek. A pályázatok értékelésnél a két megközelítési mód egyforma elbírálás alá esik, a dolgozatok rangsorolásánál egyik megoldás választása sem jelent hátrányt.

A dolgozatnak tükröznie kell, hogy a hallgató alapfokon átlátja és értelmezi a szellemitulajdon-védelem rendszerét, és ebben el tudja helyezni saját témájának, megoldásának vizsgálatát. A pályázat megírását az SZTNH szellemitulajdon-védelmi képzéssel és egyéni szakmai konzulens biztosításával támogatja, akinek feladata végigkísérni a hallgatót a dolgozat elkészítésén és segíteni a dolgozat megírását.

A pályázat versenyeztetésen alapul, a hallgatók négy kategóriában nyújthatnak be munkákat:

  • szabadalom/használatiminta-oltalom,
  • védjegy és formatervezésiminta-oltalom,
  • szerzői jog
  • szellemitulajdon-védelem gazdasági szerepe.

Egy pályázatban csak egy kategória jelölhető meg, a pályamunka a későbbiekben ebben a kategóriában kerül elbírálásra. Mindazonáltal, ha a diplomamunka, illetve szakdolgozat tárgya olyan alkotómunka eredménye, amely több kategóriát is érint, a pályázatnak a releváns oltalmi formák mindegyikével kapcsolatban tartalmaznia kell az elemző vizsgálatot. Ilyen esetben az értékelés kiterjed az oltalmi formák közötti összefüggések ismeretére is. Az SZTNH – indokolt esetben – jogosult a diplomamunkát a hallgató által megjelölt kategóriától eltérően is besorolni.

A pályázati díj összege és annak elbírálása

A pályázatokat az SZTNH által kijelölt szakértőkből álló bizottság értékeli. A négy meghirdetett kategória mindegyikében az első három helyezett kerül díjazásra az alábbiak szerint:

  • első díj 250 000 Ft,
  • második díj 200 000 Ft,
  • harmadik díj 150 000 Ft.

A SZTNH fenntartja a jogot, hogy a pályaművek tartalma és színvonala alapján változtasson a kategóriák, illetve a kiadott díjak számán.

A pályázati díj elnyerésének feltételei

  1. Egy 20 órás szellemitulajdon-védelmi távoktatási tanfolyam elvégzése, kivéve, ha a hallgató korábban az egyetem által igazoltan elvégzett egy minimum 20 órás szellemitulajdon-védelmi képzést.
  2. A diplomamunka/szakdolgozat témájához kapcsolódó szellemitulajdon-védelmi vonatkozások feltárása minimum 10 oldal terjedelemben. A dolgozat írása közben a hallgatónak legalább három alkalommal kell egyeztetni a hivatal által számára biztosított szakmai konzulenssel. Az értékelés pontos kritériumairól a hallgató a konzulensétől tud tájékozódni.

A pályázat menete

  1. A pályázati szándék jelzése a központi ujvaridiplomadij@hipo.gov.hu pályázati email címen az alábbi adatokkal a regisztrációs határidőig:
  2. a pályázó adatai: neve, email címe, képző intézményének neve, a kar megjelölésével,
  3. a diploma/szakdolgozat címe és rövid vázlata,
  4. annak megjelölése, hogy milyen szellemitulajdon-védelmi kategóriában kíván indulni és milyen szellemitulajdon-védelmi témában vizsgálja meg a dolgozatának tartalmát.
  5. A fentiekben részletezett pályázati feltételek teljesítése.
  6. A diplomamunkába/szakdolgozatba integrált pályázati dolgozat elkészítése és leadása a megjelölt határidőre. A diplomamunka/szakdolgozat tartalmát az SZTNH kizárólag abból a szempontból vizsgálja, hogy milyen mélységben sikerült a hallgatónak a lehetséges szellemitulajdon-védelmi vonatkozásokat feltárni.

Az anyagokat elektronikus úton, PDF formátumban kérjük leadni a központi pályázati email címre. Minden, a pályázatot érintő kérdésben a központi pályázati email címen kérhető bővebb felvilágosítás.

A pályázatok értékelését az SZTNH munkatársaiból felállított, független szakértői bizottság végzi. Az értékelés eredményéről minden hallgató értesítést kap.

Határidők

A pályázati szándék regisztrálásának határideje:     2025. május 5.
A diplomadíj-pályázat elkészítésének határideje:    2025. július 31.

A 2024-25 tanév tavaszi félévben végzős hallgatók pályázatainak értékelése a tanév őszi félévében végzős hallgatók számára kiírt pályázatokkal együtt történik. Minden hallgató 2025. szeptember 30-ig tájékoztatást kap pályázata eredményéről.

A díjak átadása
A díjak átadására az SZTNH székházában kerül sor ünnepélyes keretek között. A pályázati díjak átutalása a nyertes pályázóknak a díjátadóval egy időben történik. A díjátadó ünnepségre minden pályázó hallgató meghívást kap.

Budapest, 2025. március

A Szent István Király Múzeum és az ÓE Alba Regia Kar együttműködése

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar Geoinformatikai Intézetében találkozott csütörtök délelőtt a Geo és a Szent István Király Múzeum kollégái egy része, hogy szakmai együttműködésüket sajtónyilvánosan is bejelentsék. Immáron formális keretek közé lett beemelve az a szakmai kooperáció, amely már több éve folyik a kollégák szakmai kapcsolatain keresztül. A sajtónyilvános programon részt vett Mészáros Attila Székesfehérvár alpolgármestere, Pokrovenszki Krisztián a múzeum főigazgatója, valamint Dr. habil. Pődör Andrea az ÓE AMK Geoinformatikai Intézet igazgatója. Az együttműködés a jövében teret nyit a közös projektek és pályázatok kidolgozásának, valamint a közös tudományos kutatásnak.

„A „legnagyobbak” kötnek egymással ma szerződést, hiszen a Múzeum vármegyei hatókörben látja el feladatát, a székesfehérvári geoinformatikai képzés pedig mind minőségben, mind hallgatói létszámban országosan vezető pozícióban van.” – emelte ki Mészáros Attila. Az Alpolgármester megyjegyezte bízik abban, hogy a formálissá tett kooperáció magasabb szintre emelheti az intézmények kapcsolatát.

„A Szent István Király Múzeum és az Egyetem kollégái már számtalan közös projekten dolgoztak együtt az elmúlt évtizedekben, sőt, az első térinformatikai – azon belül fotogrammetriai – próbálkozások is egy szakdolgozat keretén belül, nálunk történtek. Dr. Tóth Zoltánnal és Dr. Tarsoly Péterrel számos közös kutatásban vettünk részt, amelyek eredményeit publikáltuk is.” – számolt be az előzményekről Pokrovenszki Krisztián főigazgató. Az intézmény vezetője az eddigi kapcsolati szintet meghaladva a továbbképzések, az egyetemisták szakmai gyakorlata és a közös módszertani fejlesztések terén várja a szintlépést.

Dr. habil. Pődör Andrea, az ÓE AMK Geoinformatikai Intézet igazgatója a két intézmény együttműködése kapcsán megjegyezte: „A geoinformatika egy olyan szakterület, ahol ez a két tudományág jól együtt tud működni. Mi, mint a tér tudományának a képviselői a régészekkel közösen olyan új felfedezéseket tudunk tenni, amelyek minden szempontból hasznosnak: hozzátesz a már meglévő ismereteinkhez, illetve a múltat esetleg más megvilágításba helyezi.” Az intézetigazgató kiemelte, hogy Székesfehérvár életében is további szerepet tudnak vállalni ezzel az együttműködéssel, amellyel a korábban végzett környezetvédelmi és szociológiai felmérésekhez kapcsolódó harmadik missziós tevékenységi paletta bővülni tud.