Egyetemünk közreműködésével sikeresen működik a WREN–1

Már küldi az első műholdfelvételeket Magyarország eddigi legnagyobb, saját fejlesztésű nanoműholdja, a WREN–1. A Grepton Zrt. legnagyobb leányvállalata, a COMBIT Számítástechnikai Zrt. által vezetett konzorcium – amelynek tagjai az Óbudai Egyetem, a Széchenyi István Egyetem és a C3S Kft. – 2024 augusztusában juttatta Föld körüli pályára a műholdat, amelynek elsődleges célja a hazai mezőgazdaság támogatása különös tekintettel az aszály monitoringra.

Az Óbudai Egyetem szakmai, kutatói közreműködésével, a konzorciumi partnerekkel együttműködve, jelentős fejlesztőmunka eredményeképpen sikeresen működik a WREN műhold.

A program koordinátora, szakmai vezetője Verőné Dr. Wojtaszek Małgorzata, az Alba Regia Kar docense. Prof Dr. Kovács Levente rektor kezdeményezésére, és Dr. habil. Eigner György koordinációjával a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar két oktatója, Dr. Gyányi Sándor és Dr. habil Wührl Tibor tervei alapján készült mikrorezgés analízis kártya kapott helyet a fedélzeten. Ehhez a technikai segítséget Csibrák Tamás nyújtotta. (A fedélzeti mikrorezgés analízis adatok a nagyfelbontású képek feldolgozását és képjavító utómunkálatainál nyújtanak segítséget.)

Pályára állítását és néhány hónapig tartó műszaki teszteléseket követően Magyarország területéről rendszeresen továbbít távérzékelt adatokat. A műhold fedélzetén multispektrális, SWIR kamera és pozíciómérő eszközök mellet az Óbudai Egyetem által fejlesztett mikrovibrációt monitorozó egységet is elhelyeztek. A projekt célja, hogy a folyamatosan frissülő adatok ismeretében, a globális klímaváltozás hatásaként egyre gyakrabban előforduló csapadékhiányos időszakokban előrejelzést adjon az aszállyal veszélyeztetett területekről. Az aszály-monitoringnak köszönhetően mérsékelhetővé tehetők az aszálykárok. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság által kiépített 116 mérőállomás adatait is felhasználva, azt kiegészítve nagy-felbontású, multispektrális műholdas felvételekkel olyan rendszer és technológia alakítható ki, amely nagyobb kiszámíthatóságot biztosít a mezőgazdaság, így a gazdálkodók számára. A mesterséges intelligencia lehetőségeit is felhasználva, a műholdas felvételek feldolgozása időben biztosít a talajnedvességre és növényzetállapotra vonatkozó adatokat, információkat, amely figyelmeztet a szükséges beavatkozásra, valamit felhasználhatók a precíziós gazdálkodás döntéstámogatásában is.

A jelenleg elérhető műholdak adataival indult kutatás tapasztalatainak, a tesztterület talajmintáin végzett nagyszámú mérésnek, a fejlesztőkkel történt egyeztetéseknek és nem utolsó sorban a konzorciumi tagok hatékony együttműködésének köszönhetően másfél évvel ezelőtt készült el.

A talajnedvesség becslésére alkalmas indexek és modellek fejlesztése több éves kutatási munkára épül, melyhez tartoznak több időpontban végzett, nagyszámú in situ mérések. Kamerák tesztelése laboratóriumi körülmények között is történt, melynek során ismert nedvességű talajminták reflektanciát vizsgáltak. A pályára állítás után elsőként legfontosabb volt a műhold és a földi vevőállomás közötti kapcsolat létrehozása. A műhold fedélzetén elhelyezett egységeknek számos feladatot kell ellátniuk, így például biztosítani a működéshez szükséges energiát, a kamerákat vezérelve, rendszeres időközönként képeket készíteni Magyarországról, azokat tárolni, illetve továbbítani a földi állomásra.

A fedélzeti multispektrális kamerarendszer már sikeresen működik, és képeket készít az ország szántóterületeiről. Az így nyert adatok alapján a kutatók képesek pontos képet alkotni a talajnedvességről és a vegetáció állapotáról, ami kulcsfontosságú információ a precíziós gazdálkodás számára.

A WREN-1 képes oldalra is „kinézni”, így egy áthaladás során nagyobb területet tud lefedni, mint a hasonló kategóriájú műholdak. Ez lehetővé teszi, hogy gyakrabban gyűjtsenek adatokat a célterületekről. Ezek az információk segítik a gazdálkodókat, a tápanyag-utánpótlás vagy éppen a permetezés optimalizálásában.

Jelenleg a műhold adatainak automatikus előfeldolgozásához szükséges algoritmusok tesztelése folyik, ami alapvető feltétel az adatok gyakorlati felhasználásához.

Tekintettel a 2025 éveleji rossz időjárási viszonyokra a műhold a világ más tájairól is készített felvételeket, így az előfeldolgozási algoritmusok tesztelése már akkor kezdődött. (Magyarországon rossz volt az időjárás, emiatt felhőmentes területekről készültek a felvételek.)

A műhold alacsony, körülbelül 500 kilométeres pályán kering, legalább három évre tervezett üzemidővel számolnak, de megfelelő körülmények között akár öt évig is működhet. A földmegfigyelési adatok elérhetőségét a projekt során két irányban is fejlesztik: lesz nyilvános webes felület, valamint programozható interfész (API) külső rendszerek számára. A fejlesztői tervek szerint lehetőség nyílik a műhold fedélzeti számítógépének Földről történő programozására is.

A WREN-1 nemcsak technológiai siker, hanem hosszú távú lehetőségeket is nyit: több műholdból álló rendszerrel vagy akár az Európai Űrügynökség pályázatain való részvétellel új távlatok nyílnak a magyar űripar előtt.

A projekt az Európai Unió támogatásával, 756,55 millió forintos, vissza nem térítendő forrásból valósult meg, és nagy lépést jelent a digitális mezőgazdaság és a fenntartható vízgazdálkodás felé.

WREN-1: három szavas színkompozit (NIRRG; RGB) és felvételből generált vegetációs index (NDVI). Forrás: WREN projekt

A műhold útja az alábbi linken keresztül követhető nyomon:

SatNOGS DB – WREN-1

Emlékoklevelesek a Városházán

A Városháza Dísztermében vették át gyémánt, arany- és ezüstokleveleiket a Geoinformatikai Intézet jogelődjében az Erdészeti és Faipari Egyetem Földmérési és Földrendezői Főiskolai Karán 60, 50, 40 évvel ezelőtt végzett földmérő üzemmérnökök, valamint a Mérnöki Intézet jogelődjében, a Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola berkein belül a székesfehérvári kihelyezett tagozaton Számítástechnikai Szakon 50, 40 évvel ezelőtt végzett villamosmérnökök.

Az emlékoklevél átadó ünnepségen részt vett Mészáros Attila, Székesfehérvár Megyei Jogú Város alpolgármestere, Prof. Dr. Györök György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar dékánja, Dr. habil. Pogátsnik Monika oktatási dékánhelyettes, Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva kutatási dékánhelyettes, Dr. habil. Pődör Andrea, a Geoinformatikai Intézet igazgatója, Piglerné Dr. habil. Lakner Rozália Természettudományi és Szoftvertechnológiai Intézet igazgatója.

Mészáros Attila alpolgármester beszédében megköszönte, hogy annak idején az Óbudai Egyetem jogelődintézményeit és Székesfehérvár városát választották tanulmányaik helyszínéül és szakmai tevékenységükkel, karrierútjukkal hozzájárultak a gazdaság és a város fejlődéséhez. Prof. Dr. Györök György dékán köszöntve az alumnikat, megjegyezte, hogy jókor gyűltek össze jó helyen Székesfehérváron, igazi barátságokon átívelő szakmai közösséget kovácsolva, megismerve a felsőoktatás minden szépségét és tanulmányi buktatóját, járultak hozzá a város és a szakmai élet fejlődéséhez.

Az alumnik részéről Gósz Zoltán földmérő mérnök és Tunkli Mihály villamosmérnök idézte fel a múltat, a közösen elért sikereket, egy összetartó szakmai, baráti társaság életének fontosabb állomásait, megemlékezve az egykori szeretett oktatóikról, köszöntve Alma Materüket.

Az emlékdiplomák átvételének emelkedettségéhez két fiatal, Tóth Andor és Biró Zsófia Sára, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium 12. osztályos népzenész növendékei széki lassú dallamok, ének és pásztorfurulya és moldvai egyházi népi ének, koboz előadással járultak hozzá.

Összes fotó letöltése

További fotók az ÖKK galériában

Oklevelek átadása:

Albániai szakmai látogatás a Sportközgazdász MA hallgatóival

Június 18–22. között a Sportközgazdász MA Projektmenedzsment tantárgy egyik hallgatói csoportja szakmai látogatáson vett részt Albániában. A program célja az volt, hogy a félév során kidolgozott projektfeladatot a hallgatók a gyakorlatban is megvalósítsák.

Sidlovics Eszter, Nyerges Marcell, Iváncza Máté és Stelczer Ádám az Albán Kézilabda Szövetség számára készítettek egy több részből álló workshopot, amelyet Elbasanban tartottak meg az albán kézilabda sportágfejlesztési programjában résztvevő edzők, klubok és iskolák képviselőinek.

A látogatás során sor került szakmai megbeszélésre az Elbasan SK elnökével, valamint a csoportot Tiranában fogadta Fidel Yili, az Albán Olimpiai Bizottság (KOKSh) elnöke is.

A hallgatókat Kynsburg Zoltán oktató készítette fel és kísérte el az útra.

Megjelent az EKÖP–2025 pályázati felhívás az Óbudai Egyetemen

Ezúton tájékoztatjuk Önöket, hogy elérhető a 2025. évi Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program – Általános Keret (EKÖP–2025) pályázati felhívása, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával valósul meg.

Pályázati időszak: 2025. június 23. – július 23.
Benyújtási határidő: 2025. július 23.
Benyújtás módja: EKÖP Pályázati portálon keresztül: https://palyazat.uni-obuda.hu/palyazatiportal/
A részletes felhívás elérhető itt: https://palyazat.uni-obuda.hu/2025-ekop-altalanos/

Az EKÖP célja, hogy támogassa azokat az alap-, mester- vagy doktori képzésben részt vevő hallgatókat, valamint fiatal oktatókat és kutatókat, akik az Óbudai Egyetemen kiemelkedő kutatás-fejlesztési, innovációs vagy alkotói tevékenységet végeznek.

Kiemelten bátorítjuk a mesterképzésben részt vevő hallgatókat, hogy csatlakozzanak kutatócsoportokhoz és nyújtsák be pályázatukat!

EKÖP–2025 Információs Nap
Időpont: 2025. július 3. (csütörtök), 10:30
Helyszín: Online (Microsoft Teams)
Regisztráció határideje: 2025. június 30. (hétfő), 15:00
Regisztrációs űrlap: https://forms.office.com/e/akvt3tGZzD?origin=lprLink

Az esemény célja, hogy bemutassa a pályázat részleteit, és választ adjon a felmerülő kérdésekre.
A részvétel regisztrációhoz kötött.

További információ:
Mihályi Laura – mihalyi.laura@uni-obuda.hu, +36 (30) 126 3805
Kővári-Breuer Orsolya – kovari.orsolya@uni-obuda.hu, +36 (30) 263 5167

Agriculture for life – Life for Agriculture

Az elmúlt héten kollégánk,  Dr. Udvardy Péter egyetemi docens képviselte Karunkat a Bukaresti Agrár- és Állatorvostudományi Egyetem által szervezett ‘Agriculture for life – Life for Agriculture’ nemzetközi konferencián, mely konferencia kiváló lehetőséget biztosított a fenntarthatósággal kapcsolatos témák megvitatására. A konferencia program mellett rövid megbeszélésre is sor került a fenntarthatóság és a mezőgazdaság modernizációja tématerületen is az intézmény nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettesével. A konferencián részt vett a Gyulafehérvári Egyetemről Prof. Dr. Dimén Levente, akivel hosszú ideje jó és hasznos nemzetközi együttműködés alakult ki.

10 éves a Bejczy Antal Műszaki Innovációs Emlékverseny 

A X. alkalommal rendezte meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar a Bejczy Antal professzorról (Ercsiben született, Fejér Megye Díszpolgára volt, mérnök, fizikus, űrkutató) elnevezett középiskolás diákoknak szóló robotikai versenyét, amelyre 2025-ben kilenc csapat nevezett. Az eredményhirdetésre díjátadót és TDK orientációs napot szervezett az egyetemi kar, amelyen részt vett Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere, Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva kutatási dékánhelyettes, valamint Dr. Udvardy Péter egyetemi docens a verseny főszervezője. Az alpolgármester köszöntőjében kimelte, hogy a városnak fontos, hogy a fiataloknak a napi feladataik teljesítése mellett legyen lehetőségük a kreativitásukat is megmutatni, valamint az, hogy ez össze kapcsolható a településnek kiemelten fontos robotikai fejlesztésekkel. A kutatási dékánhelyettes hangsúlyozta, hogy az egyetem elkötelezett a tehetséggondozás mellett, ez a program is a műszaki kultúra népszerűsítésének az eszköze, amellyel megszólíthatjuk az alkotni vágyó, robotika iránt érdeklődő fiatalokat. Végül Dr. Udvardy Péter főszervező mesélt az emlékverseny történetéről, a jelenlegi kiírásról (egy sebességváltót és egy futószalagot kellett készíteni a LEGO Mindstorms EV3 robotkészletből), valamint az eredményekről. 

A hivatalos eredmény: 

  1. hely: Székesfehérvári Szakképzési Centrum Hunyadi Technikum „Robotikai Hősök” csapata 
  1. hely: az SZFSZC Vörösmarty Mihály Technikum és Szakképző Iskola „VMgoLego” csapata 
  1. az SZFSZC Széchenyi István Műszaki Technikum „Mikrobi” és a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Rudas Közgazdasági Technikum és Kollégium „TechTrió” csapata. 

Ezúton is gratulálunk minden helyzetettnek és résztvevőnek egyaránt! 

Gratulálunk Kollégáinknak és Partnereinknek az elismerésekhez!

Az Óbudai Egyetem a Kárpát-medencei Pedagógusnapi Ünnepségén az ÓE Alba Regia Karhoz kötődően az alábbi megtisztelő díjakat, címeket adományozta:

Az „Óbudai Egyetem Mecénása” címet az Arconic-Köfém Mill Products Hungary Kft. képviseletében Varga Zsuzsanna Ilona ügyvezető igazgató és Gábor Balázs ügyvezető igazgató vehette át.

 „Címzetes egyetemi docens” megtisztelő címet vehetett át Kis István a Harman Becker Gépkocsirendszer Gyártó Kft. leköszönt ügyvezető igazgatója.

Az „Óbudai Egyetem Díszérme” kitüntetésben részesült Módné Takács Judit a TESZI intézetigazgató-helyettese: Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar Természettudományi és Szoftverfejlesztési Intézet irányításában végzett színvonalas, eredményes vezetői munkájának, az oktatásban nyújtott kiemelkedő szerepe, a pályaorientációt támogató és a közösséget építő tevékenységeinek elismeréséül.

„Rektori dicséret” elismerésben (munkavállaló) részesült Tolner Nikoletta a MI intézetigazgató-helyettese: Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar Mérnöki Intézet irányításában végzett színvonalas, eredményes vezetői munkájának, az intézethez tartozó szakok fejlesztésében vállalt kiemelkedő szerepe, továbbá az intézeti közösséget támogató tevékenységének elismeréséül.

„Rektori dicséret” elismerésben (hallgatói) részesült Pretz Zsuzsanna Felícia volt műszaki menedzser, jelenleg mechatronikai mérnök mesterszakos hallgató: Kiemelkedő hallgatói instruktori munkája, s az egyetemi kar érdekében kifejtett munkája elismeréséül.

és „Főtanácsadói cím” elismerésben részesült Veres Richárd kollégánk: Az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar szakmai és közösségi életében játszott kiemelkedő szerepe, a duális képzés és a kar beiskolázási stratégiájának kialakításában végzett tevékenysége, számos innovációs és tudományos esemény szervezése, valamint sikeres kapcsolatépítőként az egyetem és az ipari partnerek együttműködésének erősítésében vállalat kiemelkedő szerepvállalásának elismeréséül.

Gratulálunk mindannyiuknak, további sikereket és jó egészséget kívánunk!

🎓 Pályázz a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjra!

Megjelent a 2025/2026-os tanévre vonatkozó pályázati felhívás és eljárási rend.
📅 Jelentkezési határidő: 2025. június 27.
💰 Ösztöndíj összege: 40.000 Ft/hó, 10 hónapon keresztül
📌 Részletek és feltételek itt olvashatók:
👉 Letöltés – Intézményi tájékoztató (docx)

Ne hagyd ki, ha kiváló tanulmányi eredményeid vannak és aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezel! 💪📚

🎓 Gratulálunk Dr. Pogátsnik Monikának habilitációja alkalmából! 👏

Dr. Pogátsnik Monika, az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar oktatója, dékánhelyettese sikeresen teljesítette habilitációs eljárását a Biztonságtudományi Doktori Iskolában.
📘 Habilitációs dolgozatának címe:
Mérnökképzés folyamatos változása az Ipar 5.0 korszakában
🔍 A dolgozatban Dr. Pogátsnik Monika az Ipar 5.0 időszakában vizsgálta a mérnökképzés megújításának lehetőségeit többek között a puha készségek szerepét kiemelve. A mérnökképzés oktatási módszertani kérdéseihez haladó módon járult hozzá megállapításaival a projekt alapú oktatás, a gamifikáció, a mesterséges intelligencia és az online oktatási módszereket előtérbe helyezve az ipari igényeknek való megfelelés mentén. Munkája jelentős hatással van a mérnökképzés hazai és nemzetközi tudományos diskurzusára, valamint az oktatásra is.
🏆 Tudományos és oktatói munkássága hozzájárult a mérnökhallgatók felkészítésének megújításához, és inspirációként szolgál jelenlegi és jövőbeli kutatók számára.
Szívből gratulálunk ehhez a mérföldkőhöz, és további sok sikert kívánunk a tudományos és oktatói pályáján! 💐

🎓 Gratulálunk Dr. András Krisztinának habilitációja alkalmából! 👏

Dr. András Krisztina, az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának oktatója, sikeresen teljesítette habilitációs eljárását a Biztonságtudományi Doktori Iskolában.

📘 Habilitációs dolgozatának címe:
A hivatásos sport gazdaságtana a hivatásos futballvállalatok példáján

🔍 A dolgozatban Dr. András Krisztina úttörő módon vizsgálja a hivatásos sport, különösen a labdarúgás, gazdasági működését, piacait, működési modelljeit és nemzetközi stratégiáit. Munkája jelentős hatással van a sportgazdaságtan hazai és nemzetközi tudományos diskurzusára, valamint az oktatásra is, többek között a Sportközgazdász MSc szak és a sportinnováció specializáció kialakításán keresztül.

🏆 Tudományos és oktatói munkássága hozzájárult a sportgazdaságtan hazai iskolateremtéséhez, és inspirációként szolgál jelenlegi és jövőbeli kutatók számára.

Szívből gratulálunk ehhez a mérföldkőhöz, és további sok sikert kívánunk a tudományos és oktatói pályáján! 💐