Székesfehérváron négy helyszínen is várták az érdeklődőket a Kutatók Éjszakája rendezvényeire. Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal fehérvári központjában, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft-nél és a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban is megannyi érdekes programon lehettett résztvenni.
A jövő mérnökei. Nagyon nagy sikere volt a LEGO robotversenynek a tizenévesek körében is,
akik a felnőtteket is elkápráztatták gondolkodásmódjukkal az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán.
A Kutatók éjszakája közvetett célja, hogy megváltoztassa a kutatókról kialakult általános képet, és vonzóvá tegye a mérnöki és kutatói életpályát – vallják az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán.
Az egyetem programjait Székesfehérvár alpolgármestere Mészáros Attila is meglátogatta.
A Budai úton érdekes előadások voltak a műholdakról, drónokról, 3D modellezésről, Ybl Miklós titkairól, valamint interaktív foglalkozások, robotrepülő bemutató, LEGO robotverseny, játék programok készítése, térkép puzzle, fény graffiti, 3D animáció, játszóház is várta az érdeklődőket.
Sokan csak a zümmögését halljuk egy-egy drónnak különböző rendezvényeken.
A Berényi Softnak köszönhetően mindenki testközelből megnézhette,
hogyan is néz ki egy ma modernnek mondható drón.
A Grundfos Magyarország Gyártó Kft. fehérvári gyárában ki lehet próbálni, hogyan lehet üzemeltetni egy búvárszivattyút energia biciklivel, ami annyit jelentette, hogy kerékpárra pattanhattunk és megnézhettük mennyi energiát tudtunk így termelni. Ritkán juthat be az ember egy világszínvonalú termékeket gyártó üzembe látogatóként, azonban a Grundfosnál ezt is meg lehetett tenni és mindenki a saját szemével láthatta, hogyan készülnek fehérváron a világ legnagyobb szivattyúi. Az érdeklődök megnézhették a Grundfos 16 ezer négyzetméteres termelőcsarnokban található, Európában is egyedülálló, 1500 m³-es tesztmedencéjét, melynek legmélyebb pontja 14 méterrel van a padlószint alatt és a cég laborjában nemzetközi projekteken dolgozó kutató mérnökök meséltek a legújabb fejlesztésekről.
A Grundfosban, ha szivattyút nem is, de a szivattyú gyártásnál használatos alkatrészekből bárki szerelhetett és kézműveskedhetett,
de volt gyárlátogatás és a szivattyú óriás fehérvári mérnökei megannyi műszaki érdekességet meséltek a szivattyúkról.
A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló szintén számos előadással készül. A látogatók megismerkedhetnek a Rayleigh szórással, az extinkcióval és a refrakcióval is. Kiderül majd, miért kék az ég és miért vörös a kelő és a nyugvó Nap? Lézermutató segítségével bemutatják az éppen látható csillagképeket és objektumokat, de a jelenlévők hallhatnak a hozzájuk fűződő mitológiai történetekről is.
A fehérvári Grundfos gyárban idén is kipróbálhatta mindenki, hogy megfelelő mennyiségű energiát tud-e termelni
egy bicikli és egy generátor segítségével ahhoz, hogy egy búvárszivattyút működtetni tudjon.
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal székesfehérvári épületében a különböző vizsgálati módszerekről, a laboratóriumuk által vizsgált baktériumok jellemzőiről, továbbá ezen baktériumok megerősítő vizsgálatainak elméleti hátteréről hallhatnak előadást az érdeklődök. Itt kiderül az is, mi az a Gram-festés, sőt ennek szemtanúi is lehetnek a látogatók. A szemléletes bemutatók az érdeklődők korosztályának megfelelően kerül prezentálásra. A laborban az érzékszervekre is hangsúly kerül: ízek, szagok, színek felismerését lehet majd kipróbálni, íz-, szag-, szín-minták segítségével.
forrás: www.szekesfehervar.hu
A Fehérvár TV tudósítása az eseményről: