Kérdezd a kutatót: Szilágyi Zoltán

„Kérdezd a kutatót” interjúsorozat:
Szilágyi Zoltán tanársegéd, kutató

  1. Mivel foglalkozol a kutatásaid során?
    A kutatásom ipari robotok alkalmazásának hatékonységét kívénja növelni. Egyrészt a különféle felhasználói beavatkozásokhoz szükséges időráfordítás csükkentésével, másrészt a felhasználók vizuális támogatásával, amivel a betanulási idő, vagy a rutin megszerzésének ideje csükkenthető. A célom eléréséhez modern számítástecgnikai eszközöket, programozási módszereket használok, és a kiterjesztett valóság eszközöket alkalmazok. Ezek az eszközök képesek a valós világ objektumai mellett a felhasználó számára virtuális (csak digitálisan létező) objektumokat is megjeleníteni. Így a való világ és a virtuális világ közös látványélményét kínálják.
  2. Arra a területre, amit kutatsz, „betört-e” olyan technológia, amely forradalmasíthatja azt?
    Igen. A területen alkalmazott technológiák önmagukban is igen innovatívak és érdekesek, ilyen például maga a kiterjesztett valóság alkalmazása. A legutóbbi időkben a mesterséges intelligencia használata is érdekes és izgalmas kihívásokat jelent a kutatásom során. A kutatás eredménye további képességekkel vértezhető fel a mesterséges intelligencia alkalmazásával. 
  3. A kutatásod eredményei milyen szinten lehetnek befolyással? Érezhető-e a város vagy a lakosság vagy a régió vagy a nemzet szintjén?
    A kutatásom eredménye a reményeim szerint hozzájárul az ipari robotok alkalmazásának terjedéséhez. Napjainkban jellemzően a nagyvállalatok tudják maguknak megengedni ezt a technológiát, nem csupán a berendezések magas beszerzési költsége, hanem az üzemeltetéshez szükséges speciális szakismeret magas ára miatt. A szakismeret elsajátításának gyorsítása lehetővé teszi kisebb vállaltok számára is robotok alkalmazását. A felhasználói interakciók idejének csökkentése hozzájárulhat a robotok változatos feladatokra történő rugalmas újrafelhasználásának terjedéséhez, és ezáltal a fenntarthatósághoz és a magasabb fokú és gyorsabb megtérüléshez, mely ismételten a kis-, és középvállalatok számára teremt kedvező környezetet.
  4. Szakmai érdekesség a kutatási területed trendjeire vonatkozóan.
    A kiterjesztett valóság technológiák már évek óta rendelkezésre állnak, de a techológia nem fejlődütt jelentősen, sőt a stagnlás és a mellőzés jelei mutatkoztak. Az utóbbi időben új XR eszközök jelentek meg, és a technológia talán új lendületet kap és tübb eszközből választva színesebb alkalmazási paletta alakulhat ki.

Szilágyi Zoltán publikációs jegyzéke:  https://m2.mtmt.hu/gui2/?type=authors&mode=browse&sel=10070859