Kilencedik alkalommal rendezik meg a Magyar Műszaki Értelmiség Napját, melyhez ismét önálló programmal csatlakozott az Óbudai Egyetem. A székesfehérvári Alba Regia Műszaki Karon megtartott esemény központi témája a hallgatói utánpótlás biztosítása, a duális képzés bevezetése, illetve a felsőoktatás és az ipar együttműködése volt.
Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara húsz felvételt nyert hallgató részvételével indítja el a duális képzést 2015 szeptemberétől a mérnökinformatikus alapszakon. A fiatalok az elméleti egyetemi képzéssel párhuzamosan a szerződött vállalatok valamelyikénél gyakorlati oktatáson vesznek részt az alapképzés teljes ideje alatt, közben havi 60.000-100.000 forint közötti ösztöndíjban részesülnek. A duális képzésben a szerződött cégek az igényeiknek megfelelő, képzett szakembereket nevelhetnek ki. Az újszerű kezdeményezést 2016 szeptemberétől kiterjesztik az új, gépészmérnök szakra, ezen kívül a villamosmérnök, a műszaki menedzser, a földmérő és földrendező mérnök alapszakokra, valamint a mechatronikai mérnök mesterszakra is. A duális képzésbe nyolc székesfehérvári cég – az Albacomp Rendszerintegrációs Kft., az IBM Delivery Center Central Székesfehérvár, a Karsai Műanyagtechnikai Holding Zrt., a Macher Gépészeti és Elektronikai Kft., az Önkormányzati Informatikai Központ Non-Profit Kft., a SIMON Műanyag Feldolgozó Fémtömegcikk Gyártó cég, a Széphő Zrt. és a VIDEOTON Holding Zrt. – kapcsolódik be.
A Magyar Műszaki Értelmiség Napja alkalmából az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán szerveztek tájékoztatót a leendő hallgatók számára a cégek képviselőinek részvételével, a fiatalok részéről igen nagy volt az érdeklődés. Székesfehérvár számára nagy lehetőséget jelent a duális képzés bevezetése. A város az Óbudai Egyetem és a gazdasági szereplők tekintetében megbízható partnereket talált az új típusú oktatási forma meghonosítására, melynek más országokban nagy hagyományai vannak, Magyarországon azonban kísérleti jelleggel zajlik. – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András polgármester. Elmondta: a város iparában hiányzik a szakképzett munkaerő, ami kellemesebb problémát jelent ugyan a nagyarányú munkanélküliségnél, ám gondot okoz a cégeknek. A duális képzés arra hivatott, hogy segítse a probléma megoldását, és megfelelő munkahelyi hátteret biztosít a hallgatóknak akár egész életük során. Székesfehérvár élhető és szerethető város, amely megbecsüli, értékeli a hallgatókat. A városban szinte minden iparág és minden vállalkozási forma megtalálható, ami nagy lehetőséget jelent a képzett fiatalok számára.
Prof. Dr. Fodor János rektor köszöntőjében bemutatta az Óbudai Egyetemet, amely 6 karon, 13 alapszakon, 9 mesterszakon és 3 doktoriskolában folytatja az oktatást. Az intézmény – jogelődjei révén – 1971 óta van jelen a városban, a kezdetektől a híradástechnika és a számítástechnika volt a fő profilja. Az Alba Regia Műszaki Kar célja, hogy azonnal hasznosítható gyakorlati tudással rendelkező szakembereket képezzen. Az intézmény igen jól teljesít a Diplomás Pályakövetési Rendszer tavalyi adatai szerint.
A rektor részletesen beszélt a duális képzésről is, amely párhuzamosan biztosítja az elméleti és gyakorlati képzést, közben a hallgatók kiscsoportos foglalkozásban, személyes törődésben részesülnek és élvezhetik az anyagi függetlenséget is. Külföldi tapasztalatok szerint a duális képzés hallgatói nagyon elkötelezettek, motiváltak és tanulmányi átlaguk is igen jó. Prof. Dr. Fodor János megköszönte a város és dr. Cser-Palkovics András polgármester támogatást, és bízik a duális képzés eredményességében.
A jelenlegi oldal frissítve: 2023.10.19.