Hatodik éve szervezünk Duális Információs Napot Székesfehérváron

VI. alkalommal szerveztek Duális Információs Napot az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán, amelynek kísérőrendezvényeként Duális Állásbörzét is rendeztek. A programon a képzés részeként szakmai gyakorlati helyet biztosító vállalatok munkatársai mutatták be szervezeteiket csütörtök délelőtt az érettségi előtt álló diákoknak, illetve adva volt a lehetőség, hogy a középiskolások jelentkezéseiket is leadhassák a partnereknél.

A duális információs nap mindig a képzési forma iránt érdeklődő középiskolás diákok és a vállalati partnerek évenkénti találkozóhelye, ahol tájékoztatók formájában és személyes beszélgetéseken keresztül gyűjthetnek információt a fiatalok a követelményekről, a kínált szakmai gyakorlati helyekről, a juttatásokról. A legnagyobb előnye, hogy az egyetemi hallgatók gyakorlatorientált képzésben vesznek részt a legkorszerűbb technológiákkal rendelkező céges környezetben és a diploma megszerzésével párhuzamosan karriert és egzisztenciát teremtő munkahelyet is találnak maguknak.

A program három teremben zajlott egyidőben a jelentős érdeklődésre tekintettel, amely az Óbudai Egyetem azon belül az Alba Regia Műszaki Kar (földmérő és földrendező mérnök, gépészmérnök, mérnökinformatikus, műszaki menedzser, villamosmérnök) és a Keleti Károly Gazdasági Kar (gazdálkodási és menedzsment) székesfehérvári duális képzéseinek megismertetését szolgálta.  

Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere, az intézményt fenntartó Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte: „Szeretnénk hozzásegíteni a fiatalokat ahhoz, hogy életük egyik legfontosabb döntését minél megalapozottabban tudják meghozni.” Felhívta a középiskolás diákok figyelmét a pályaválasztás fontosságára, amely mind a szakmai, mind az emberi boldogsághoz hozzájárul a megfelelő döntés meghozatalával. Hangsúlyozta, hogy az emberi élet egy jelentős színtere a munkahely, a napi 8-10 óra munkavégzéssel, ezért fontos megtalálni azokat a területeket, feladatokat, amelynek a megvalósítása megelégedést szerez. „Ha megtaláljuk a hivatásunkat és azt a közösséget, ahol jól érezzük magunkat, akkor a munka nem feltétlenül fárasztó, sőt, szép és izgalmas kihívás.” – fogalmazott a városvezető. Az Óbudai Egyetemmel kapcsolatban megjegyezte, hogy a fiataloknak életük legszebb éveihez „kiváló keretet és hátteret biztosít”. „A duális képzés egy extra jó lehetőség ahhoz, hogy a hallgatók a magas színvonalú elméleti tudás mellé rögtön megszerezzék a gyakorlatot, a tapasztalatot és megkeressék a saját jövedelmüket. Az Óbudai Egyetem, annak minden kara és szaka jó döntés! Korszerű tudást és elérhető, pozitív jövőképet biztosít!” – fogalmazta meg a kuratóriumi elnök.

Prof. Dr. Felde Imre rektorhelyettes megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy „az időzítés mindennek az alapja! Jó helyen vagyunk, jó időben!”. Kiemelte, hogy a megfelelő felsőoktatási képzés kiválasztásával a középiskolás diákok a szakmai pályájuk és személyes életük alakulását is megalapozhatják. Felhívta az ifjúság figyelmét arra, hogy a felsőoktatási intézmények „THE” nemzetközi rangsora szerint az Óbudai Egyetem az ország legjobb műszaki oktatást nyújtja. A rektorhelyettes hangsúlyozta: „Az itt megszerzett tudás szolgálja, hogy a fiatalok ne csak Magyarországon, de bárhol a világban megállják a helyüket, el tudnak helyezkedni. Az egyik legfontosabb dolog, hogy a fiatalok olyan pályát válasszanak, melyet szeretnek csinálni. Ellenkező esetben egy rossz döntés számos hátrányos következménnyel jár a személyes életükre, az egészségükre nézve, hiába keresnek sokat vagy ismeri el őket a környezetük. Ugyanakkor az sem baj, ha 17-18 évesen nem hozunk végleges döntést, bármikor lehet váltani, változtatni.” A duális képzés egyediségével kapcsolatban a partnercégek és az egyetem együttműködését helyezte fókuszba, amelyben a hallgatók tanulmányaik megkezdésétől az elmélet elsajátításán túlmenően szereznek céges tapasztalatot, fejlesztik a gyakorlati készségeket és kompetenciákat.

Takács Éva az Óbudai Egyetem duális képzési koordinátora, az AMK dékáni hivatalvezetője mutatta be a duális képzési forma felépülését, tanulmányi rendjét, a vonatkozó határidőket. A középiskolás diákok figyelmébe ajánlotta az Alba Regia Műszaki Kar és a Keleti Károly Gazdasági Kar székesfehérvári duális képzéseit. Hangsúlyozta a képzési formából származó versenyelőnyt, amely alatt a fiatalok folyamatos céges környezetben történő gyakorlati képzését, valamint az így megszerzett „munkatapasztalatot” értette. Az Óbudai Egyetem duális képzési koordinátora kiemelte, hogy a versenyképes tudás és az egyetemi ösztöndíj mellé, a teljes tanévben bérezés is jár, ami a mindenkori minimálbér 65 százaléka.
Megjegyezte, hogy „a terhelés ellenére nagyon kevés a lemorzsolódás. A duális képzésben végzettek friss, de munkatapasztalattal rendelkező diplomásként kerülnek ki a munkaerőpiacra.”

A duális képzésben részt vevő vállalati partnerek közül a tájékoztató napon bemutatkozott: a Békés Vármegyei Kormányhivatal, a DENSO Magyarország Gyártó Kft., az Emerson Process Management Magyarország Kft., az E.O.N Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt., a Fejérvíz Zrt., a Griffsoft Zrt., a Grundfos Gyártó Magyarország Kft., a Harman Becker Automotive Systems Kft, a Howmet-Köfém Kft., Macher Zrt., a Kyndryl Hungary Kft., valamint a Videoton Holding Zrt.


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.10.19.