Alumni interjú Németh Tamással (mérnökinformatikus)

„Az egyetemet szép környezet övezi körül, Székesfehérvár egy jó és élhető város, tele lehetőségekkel. Nem csak az egyetem volt meghatározó időszak az életemben, hanem a város adta egyéb programok és időtöltés egyaránt.”

(Az alumni interjúsorozat tizenhatodik része)

  1. Mi volt a motivációja, amikor egyetemünket,
    vagy annak jogelőd intézményeit választotta?
    Régóta tudtam, hogy informatikával szeretnék foglalkozni, és a továbbtanulási szándékom is megvolt. Mérnök szerettem volna lenni, és úgy gondoltam, hogy az ÓE AMK intézete az egyik legjobb a környező egyetemek közül. Amikor a felvi.hu-n leadtam a felvételi jelentkezést, nem volt kérdés, hogy az AMK lesz az első helyen.
  2. Pontosan melyik jogelődintézményünkben végzett?
    Melyik szakon (szakokon) szerzett oklevelet?
    Az oklevelet 2023 elején vehettem a kezembe az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán. A tanulmányaimat mérnökinformatika alapszakon végeztem, duális képzés keretein belül, kiváló végeredménnyel.
  3. Volt-e olyan tanára, akire felnézett?
    Milyen üzenettel/szemlélettel/tudással lett gazdagabb általa?
    Kevés olyan ember van az életemben, akire igazán fel tudok nézni. Az egyetemi éveim alatt több olyan tanárom is volt, akikhez élmény volt bejárni órára, mert érdekesen és szakmai hozzáértéssel tartották az előadásokat. Illetve nem csak szakmailag, hanem emberileg is sokat tudtam fejlődni néhány tanárom által. Kiemelni Prof. Dr. Györök György dékán urat tudom, aki profizmussal, és lelkesedéssel tartotta az órákat, sok érdekes dolgot lehetett tőle megtanulni. Illetve Módné Takács Judit tanárnőt tudom még kiemelni, akire mindig lehetett számítani, bármiről is legyen szó. Szakmailag és emberileg is említésre méltó személy. Ő volt a konzulensem is a szakdolgozatom írásánál, aminek a témája szoftver fejlesztés volt, amihez szintén sok segítséget és támogatást kaptam tőle.
  4. Fel tudja eleveníteni első emlékét az egyetemmel kapcsolatban?
    Első emlékeim a regisztrációs hét, illetve a gólya túra. Utóbbi nagyon jó szórakozás volt, lehetőséget adott megismerni a felsőbb éveseket, és a hallgató társakat, és közben Székesfehérvárat is. Nagy izgatottsággal és kíváncsisággal teltek az első hetek az egyetemen, viszonylag hamar kialakultak a baráti kapcsolatok, jól teltek ott a hétköznapok.
  5. Kapott-e az intézménytől életre szóló útravalót?
    Az egyetemi éveim alatt vált egyértelművé, hogy az alap lexikális tudás mellé nagyon fontos a szakmai tapasztalat, a csapatban való együttműködés, és az egyén általi precíz munkavégzés. Az egyetem által sikerült elsajátítani a mérnöki gondolkodásmódot, amitől értelmet nyer a diploma megszerzése.
  6. A tanulás mellett jutott idő a szórakozásra is? Milyenek voltak az egyetemi diákévek?
    Ambiciózus egyéniség vagyok, és egyben család / barát centrikus is. Így igyekeztem az egyetemi évek alatt is megtalálni az egyensúlyt, a munka, tanulás, pihenés és szórakozás között. Összességében úgy gondolom, hogy sikerült és a munkahelyen, illetve az egyetemen is jól teljesítettem, mindeközben maradt idő a magánéletemre is, egy-egy bulira, mozizásra valamint egyéb passzív vagy aktív kikapcsolódásra a barátokkal, vagy a párommal.
  7. Meg tudja fogalmazni, mi volt az, amit a leginkább szeretett az egyetemben?
    Talán a családias környezet, a segítőkész és támogató tanárok, illetve a jó hangulatú órák, valamint az előadások közötti beszélgetések. Az egyetemet szép környezet övezi körül, Székesfehérvár egy jó és élhető város, tele lehetőségekkel. Nem csak az egyetem volt meghatározó időszak az életemben, hanem a város adta egyéb programok és időtöltés egyaránt.
  8. Milyen lehetőséget lát napjaink felsőoktatásában?
    Napjainkban, aki tovább szeretne tanulni, annak sok lehetősége van. A legfontosabb szerintem, hogy az elméleti tudást el tudjuk sajátítani a gyakorlatban is. Erre egy jó választás lehet az AMK, az egyetem színvonala, illetve a város adta rengeteg munkalehetőség végett. Jó látni és tapasztalni, hogy a helyi vállalatok támogatják az egyetemet, ami által ők is profitálnak, ugyanis a diploma megszerzése után megfelelő képzettségű szakembereket tudnak alkalmazni.
  9. Lenne tanácsa a mai ifjúságnak, hogyan válasszanak egyetemet/karriert maguknak?
    A pályaválasztás nem egyszerű, mégis úgy gondolom, hogy előbb-utóbb mindenkiben körvonalazódik, hogy mi az, amit szívesen csinál, mi az, ami érdekli. Meg kell találni azt a nem létező arany középutat, ami által a munkánk a „hobbink” egyben, és ráadásul tudunk annyit profitálni belőle, ami a számunkra elégséges életkörülmények megteremtéséhez szükséges. A legfontosabb, hogy meglegyen a kellő motivációnk ahhoz, amit éppen csinálunk. Akár munka, akár tanulás stb. Ugyanis megfelelő motiváció nélkül, nem biztos, hogy lesz elég kitartásunk véghez vinni a kitűzött célt, főleg amikor nehézségekbe ütközünk a megvalósítás közben. Karrier tekintetében Székesfehérvár egy jó választás lehet pályakezdésre, mivel a cégek szívesen együttműködnek az egyetemekkel, tehát adott szakterületen a munka világában már a hallgatói évek alatt is versenyképes és releváns tapasztalatot tudnak szerezni az itt tanulók.
  10. Felidézné egy emlékezetes pillanatát, ami az egyetemünkhöz köti?
    Sok jó emlék jut eszembe, amikor az egyetemi éveimre gondolok. Ilyen például, az alagsori ebédlőben eltöltött idők, az előadások előtt/között. Mindig többen lejártunk oda, játszottunk, ettünk és beszélgettünk. És persze tökéletes hely volt arra is, hogy segítsünk egymásnak a tanulásban, beadandók írásában.
  11. A munkahelyén mennyiben tudja hasznosítani az intézményünkben tanultakat?
    Mindig is gyakorlatias embernek tartottam magam, többek között ezért is döntöttem úgy, hogy duális képzés keretein belül végzem el az egyetemet. Ebből adódóan tapasztaltam azt, hogy az egyetem megadja a szükséges szakmai elméleti alapokat, viszont nagyon fontos, hogy az átadott tudás a gyakorlatban elsajátításra kerüljön. Ezáltal sok olyan egyetemen szerzett elméleti elv és fogalom nyer értelmet, amit gyakorlati példa nélkül nehezebb felfogni és megfelelően alkalmazni.
  12. Gyerekkorában is már ezzel a szakmával akart foglalkozni, vagy más „karrierálma” is volt?
    Régóta érdekeltek a műszaki cikkek és az okos eszközök, mindig is kíváncsi voltam a működésükre. Tehát a műszaki beállítottság adott volt. Ebből kifolyólag már a középiskola választásánál is tudatosan olyan helyet választottam, ahol informatikát tudok tanulni, az érettségi megszerzése mellett. Így az informatikát már több mint 10 éve tanulom, azon belül szoftver fejlesztéssel közel 4 éve foglalkozom napi szinten, a munkahelyem által.
  13. Diplomával a kezében mi volt az első pár lépés, amit megtett a karrierje előmozdítása érdekében?
    Az egyetem elvégzése után abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy felvételi lehetőséget kaptam ahhoz a céghez, ahol a duális képzés alatt gyakorlaton voltam. Így azóta is ennél a cégnél kamatoztatom a tudásom és gyűjtöm a tapasztalatokat, főállású szoftverfejlesztőként.
  14. Volt támogatója, aki segítette a karrierje kezdetén?
    A szüleim, a testvérem és a párom is mindig ott álltak és állnak mellettem. Mindig támogatóan álltak hozzám, motiváltak, ha úgy látták szükségem van rá, plusz a testvérem – révén, hogy szakmabeli, és szintén az AMK-n végzett, – a tanulásban is sokat tudott nekem segíteni, ha kérdésem támadt valamivel kapcsolatban. Illetve a munkahelyemen a kollégáimtól sok szakmai támogatást kaptam, nyitottak voltak hozzám az elejétől kezdve, így a duális képzés alatt és most is sokat tudtam / tudok tőlük tanulni.