Kedves Hallgatók!
Ajánlunk egy kis sportversenyt a sok tanulás mellé!
AMK Amatőr Erőemelő verseny
Időpont: 2024. december 12. (csütörtök) 14:30 /bemelegítés, nevezés 14 órától/
Helyszín: az AMK konditerme (Budai út 45., K épület, alagsor)
Résztvevők: minden AMK-s, ki a verseny előtt a helyszínen benevez
Mindenki a saját felelősségére indulhat!
Versenyszámok: A verseny a hagyományos erőemelő versenyek szellemében, de valamivel lazább szabályok mellett fog zajlani. A versenyzők három versenyszámban indulnak: guggolás, fekvenyomás, felhúzás.
Lebonyolítás: A verseny mérlegeléssel kezdődik. Minden versenyszámban egy versenyzőnek legfeljebb ötször lesz lehetősége az adott gyakorlatot bemutatni. Minden próbálkozásnál a versenyzőnek az általa választott súllyal szabályos ismétléseket kell végrehajtania, melyből a zsűri legfeljebb 10 ismétlést vesz figyelembe. Minden próbálkozás után az Epley-formula alapján kiszámításra kerül a versenyzőnek az adott gyakorlatra vonatkozó becsült maximális egyismétléses maximuma (lsd. a https://strengthlevel.com/one-rep-max-calculator oldalt), amit a zsűri eloszt a versenyző mért testsúlyával. Egy adott versenyző esetén az adott gyakorlatban a kapott legfeljebb öt arány közül a legnagyobb adja meg az adott versenyzőnek az adott gyakorlatban elért eredményét. A versenyző összetett pontszámát a három arány összege adja (lsd. lentebb a konkrét példát). Női versenyzők esetén ezt a pontszámot 1,5-del szorozzuk.
Díjazás: Minden résztvevő emléklapot kap. Nemenként, versenyszámonként és az összetett verseny alapján az első 3 helyezett külön díjazásban részesül.
Szabályok:
Fekvenyomás: minden ismétlésnél a rúdnak érintenie kell a mellkast. Minden ismétlés kezdetén a karokat ki kell nyújtani (mintha a versenyző a villába szeretné visszatenni a súlyt). Nem kötelező a paused bench, de a rudat semmiképpen sem szabad pattintani. A lábaknak a talajon, a farnak a padon kell lennie a gyakorlat során.
Guggolás súllyal: minden ismétlés megkezdése előtt a térdeknek nyújtott állapotban kell lenniük. A guggolás alsó szakaszában a comboknak párhuzamosnak kell lenniük a talajjal (vagy lehet ennél is lejjebb menni). Ezután a kezdeti pozícióba kell érkezni. A legalsó pontban rugózni nem szabad. A súlyt a versenyző a hátán, vagy maga előtt is tarthatja (mellkason vagy karhajlatban), tehát érvényesnek számít mind a klasszikus back squat, a front squat, vagy a Zercher squat is.
Felhúzás: a rudat két kézzel tetszőleges módon át kell fogni, és a súlyt a földről felhúzni. A felső ponton a versenyzőnek kinyújtott lábakkal, megemelkedve kell állnia. A súlyt kontrolláltan kell leengedni, az alsó ponton a súly mindkét felének érintenie kell a talajt. Minden ismétlést 5 mp-n belül meg kell indítani.
Egyéb:
Díjazás kategóriánként, a kategórián belüli összpontszámnak megfelelően történik. Két azonos pontszámú versenyző esetén a nehezebb testsúlyú élvez előnyt.
A versenyzők a használt súlyokat 2,5 kg-os pontossággal kérhetik 20 kg és 300 kg között.
Egy példa konkrét számokkal:
egy 100 kg-os férfi versenyző fekvenyomásban öt próbát kér, ezekben 120 kg-mal 5 ismétlést (135 kg-os becsült maximum), 130 kg-mal 6 ismétlést (151 kg-os becsült maximum), 140 kg-mal 8 ismétlést (173,8 kg-os becsült maximum), 150 kg-mal 5 ismétlést (168,8 kg-os becsült maximum), 170 kg-mal 1 ismétlést végez (170 kg-os becsült maximum). Itt a próbák közül a legsikeresebb a harmadik, 140 kg-mal végzett volt, így a fekvenyomás versenyszámban a versenyzőhöz rendelt arányszám 1,738 lesz.
Molnár Ferenc testnevelő tanár molnar.ferenc3@uni-obuda.hu