Eszmecsere a duális képzésről a királyok városában

Az Óbudai Egyetem székesfehérvári Alba Regia Műszaki Kara ez év szeptemberében a mérnökinformatikus duális alapképzést indított a régió gazdasági meghatározó partnereivel együttműködve. Az egyetem további célja, hogy Székesfehérvár és a Közép-dunántúli Régió munkaerő-piaci szakember igényét biztosítva, a duális képzést lehetőségét kibővítve a gépészmérnök,  a villamosmérnök, valamint a mechatronikai mérnök BSc képzést indítson a királyok városában a következő tanévtől.

Ennek előkészítése érdekében az Alba Regia Műszaki Kar munkatársai az elmúlt hónapokban – Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával − az új duális műszaki képzések finomhangolásához kutatást végeztek a régió vállalatainak körében. A felsőoktatási struktúraváltási alap támogatásával megvalósuló felmérés fő célja a vállalati partnerek igény és véleményfelmérésén keresztül a duális műszaki képzés folyamatos minőségi és mennyiségi bővítése.

A régióban tevékenykedő, − a kisvállalatoktól a multinacionális partnerekig − közel 35 partnercég vezetőjével folytatott kétoldalú személyes kommunikáció részletes visszajelzést adott az elvárásokról és a kezdeti tapasztalatokról. A felmérés megerősítette, hogy a gazdasági partnerek, − a vállalati kultúrát és a cég egyedi jellegzetességeit megismertetve, − már az első naptól fogva teljes értékű kollégaként kezelik a hallgatókat, és széleskörű lehetőséget kívánnak biztosítani a hosszú távú együttműködésre a képzést követően is.

A felmérésben a közreműködő partnerek személyes véleménye és elvárása alapján a pályakezdők legfontosabb kulcskompetenciái a tanulási hajlandóság, a nyitottság és a felelősségvállalás. Az együttműködő cégek a duális képzés kiadásait hosszútávú befektetésnek tekintik. Elvárásaikat tekintve három célt, a minőségi munkaerő felvétel biztosítását, a vállalati kultúra és az egyéb vállalat specifikus ismeretek elsajátítását hangsúlyozták, amelyek a duális képzéshez csatlakozva további lehetőségeket nyújtanak a cég hosszú távú humánerőforrás menedzsment céljainak eléréséhez, valamint az utánpótlás programok sikeres lebonyolításához.

A kutatás másik pillére a kérdőíves lekérdezés volt, amely során közel 28, a régióban meghatározó szerepet betöltő vállalat adott választ az Óbudai Egyetem által meghirdetésre kerülő duális képzésével kapcsolatos kérdésekre, amelyek eredményei a képzési programok tervezését és a cégek igényeinek figyelembe vételét segítik elő.

Az első eredményekből egyértelműen kiemelhető, hogy a cégeknél elvárt kompetenciák sorában hangsúlyosak a magas szintű szakmai tudással párhuzamosan a feladatmegoldást és a vállalati kultúrába való beintegrálódást segítő „soft-skill” képességek, mint a rendszerszemlélet, az elhivatottság és a nyitottság.

A kutatási eredmények további, részletes elemzésének statisztikai adataiból leszűrt következtetésekről, és a mélyinterjúkban elhangzott visszajelzésekről az eredmények teljes feldolgozását követően ad tájékoztatást az egyetem.

Némethy Krisztina

 


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.10.19.