Gólyaorr-barlang huzatborsókövekkel

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézetében 2012 óta működő Jantsky Béla Barlangtérképészeti és Barlangvédelmi Szakkör szokásos évi táborát május 6-8. között tartotta a tavalyi évhez hasonlóan Bakonykútiban.

A tábor célja volt barlangkataszteri hiányok pótlása (fénykép és térkép) a Burok-völgyben és a Gaja-szurdokban, továbbá adatgyűjtés a Meta menardi nevű barlangi keresztespók vándorlásának megértéséhez (barlangok topográfiája, pókok száma, huzat megléte vagy hiánya, száraz vagy nedves barlang stb.). Nem várt eredményképpen két új barlangot is sikerült felfedezni; a Burok-völgyben a triász fődolomitban lévő mintegy 6 méter hosszúságú Gólyaorr-barlangot (nevét a barlang felett tömegesen virító nehézszagú gólyaorr-ról kapta), és a Gaja-szurdok bejáratánál a Kajmáti-kőfejtőben a szintén triász fődolomitban lévő, jelenleg mintegy 4 méteres Kajmáti-kőfejtő 2. számú üregét.

A táborban a Szakkör négy tagja vett részt, négyen a Vulkánszpeleológiai Kollektívából (magamat is ide értve), továbbá egy fő a Styx Barlangkutató Sportegyesületből, illetve egy külsős Székesfehérvárról, aki az elmúlt hónapokban aktívan bekapcsolódott a Szakkör munkájába. A Kollektíva egy Németországban élő tagja (aki egyébként világjáró barlangász), csak a tábor miatt repült Magyarországra. Az alacsony létszám nem meglepő; a barlangkutatás nem népszerű műfaj. A Szakkör csekély létszáma teljesen optimális; ennyi emberrel hatékonyan lehet dolgozni és kutatni, a teljesség igénye nélkül ezt az elmúlt félévek eredményei (pl. szakdolgozatok, előadások, tanulmányok stb.) is mutatják. A táborban próbáltuk ki először a Szakkör számára vásárolt új sisakokat és lámpákat.

Május 7-én két csapatban vágtunk neki a feladatnak. Az egyik csapat a Burok-völgyet Bakonykúti felöl közelítette meg, és feladata volt a Benge-barlang, a Cső-barlang, a Meredek-barlang és az Alacsony-barlang felkutatása és fotódokumentáció készítése; persze a pókokra vonatkozó adatgyűjtés mellett. A túra a Meta-barlangnál fordult, mintegy 17 kilométer és 500 méter szintemelkedés leküzdése után értek vissza a táborba. A másik csapat a Bakonykútit Várpalotával összekötő hadiúton Királyszállásra ment, és innen indult a Burok-völgybe. A feladat térképi és fényképi kataszteri hiányok pótlása volt (összesen 8 barlangnál), továbbá a pókokra vonatkozó adatgyűjtés. A körülbelül 15 kilométeres túra és mintegy 500 méteres szintemelkedés eredményeképpen egy új tektonikus barlangot is találtunk (Gólyorr-barlang), benne szép huzatborsókövekkel. A völgy növényvilága is érdekes volt; hagymás fogasír, konytvirág, medvehagyma és mohos csitri szegélyezte utunkat. Hazafelé még megnéztük a Maderspach Viktor kilátót, ami az egykori második világháborús katonai reptérnek volt irányító tornya. Az előző esti, hajnali, napközbeni és esti eső illetve hideg sem tudta elvenni a kedvünket egy bográcsozástól. A barlangászat meghozza az étvágyat: 4.5 kilo krumpli, két kilo kolbász, egy kilo hagyma került a paprikáskrumpliba. És minden elfogyott, még kenyeret is kellett enni hozzá.

Május 8-án együtt vágtunk neki a Gaja-szurdoknak Fehérvárcsurgó-felöl. A cél volt a szurdok meghatározott barlangjairól fényképek készítése, továbbá a pókokra vonatkozó adatgyűjtés. A patak az elmúlt heti esők miatt alaposan megduzzadt, így minden átkelés kellemesen kalandos volt. Némely üreghez kitett helyen kellett mászni, gondosan megfontolva minden lépést; mert egy rossz lépés akár végzetes is lehetett volna. A túrát a Kajmáti-kőfejtőnél zártuk, ahol sikerült egy új tektonikus barlangot felfedeznünk. Az üreg, hideg, nagyon erősen huzatol és omlásveszélyes, több tonnás kövek függenek az ember feje felett. A tábort Eszterhás Istvánnál, a legendás barlangkutatónál (csak Magyarországon több, mint 1000 barlangot fedezett fel), a Vulkánszpeleológiai Kollektíva vezetőjénél zártuk Isztiméren, ahol felesége, Babi néni fasírttal, zöldséggel, friss kenyérrel és süteménnyel várt bennünket. Az étvágyra itt sem volt panasz…
Dr. Tarsoly Péter


A jelenlegi oldal frissítve: 2023.10.19.