Az Óbudai Egyetem legfiatalabb egyetemistái
vehették át okleveleiket június utolsó hetében az Alba Regia Műszaki Karon
A „Titkok Háza Gyerekegyetem az ÓE Alba Regia Műszaki Karán” programunkon az általános iskolák 5-8. osztályos diákjai lettek egy hétre intézményünk legfiatalabb egyetemistái. Előadásokon és szemináriumokon, interaktív foglalkozásokba kapcsolódhattak be, majd sikeres heti projektfeladatukat követően „gyerekdiplomát” vehettek át. Az egyetemi campus egyes részei hétfőtől péntekig a gyerekek lelkesedésével és zsivajával telt meg.
A Gyerekegyetem a Titkok Háza Tudományos Élményközpont az Echo Innovációs Műhely konzorciumi vezetésével együttműködésben az EFOP-3.3.6-17-2017-00002 azonosítószámon, „Természettudományos élményközpont létrehozása Székesfehérváron” címen támogatott projekt keretében valósult meg.
Hétfőn Mészáros Attila alpolgármester a város részéről, Nagyné Dr. Hajnal Éva kutatási dékánhelyettes az egyetemi kar képviseletében, dr. Zugor Zsuzsanna pedig a konzorciumvezető Echo Innovációs Műhely elnökeként nyitották meg közösen a Gyerekegyetemet.
Dr. habil. Jancsó Tamás egyetemi docens vezetésével a kisdiákok a Drónok szerepe a jövő városában előadása után, maguk is kipróbálhattak többféle eszközt, mint a Phantom DJI 3, valamint a kisebbeket is például a Tello-t. Az előadásban a repülő készülékek alkalmazásai lehetőségeibe kaptak betekintést.
Dr. Pődör Andrea intézetigazgató irányításával megismerkedtek a települések digitális ikerpárjával. Többféle nyilvántartáson keresztül nézték meg, hogy a lakóhelyük, az a hely a virtuális világban milyen adatok mentén és milyen formában létezik. Játékos formában Kahoot segítségével adtak számot tudásukról az általános iskolások.
Dr. Katona János intézetigazgató-helyettes segítségével a hidak építéséről kaptak egy izgalmas előadást, majd az Erők egyensúlyáról, a statika szerepéről maguk is meggyőződtek a diákok a tésztahidak elkészítése és tesztelése során.
Nagyné Dr. Hajnal Éva kutatási dékánhelyettes felkészítette a hallgatókat a virtuális világba való belépésre. A diákok nagy örömére a Xbox Kinect mozgásérzékelői is mókás pillanatokat szereztek a táborozóknak, valamint a valóság határait is sikerült kiterjeszteni (AR).
Dr. Udvardy Péter egyetemi docens előadása és szemináriumi foglalkozása a legkisebbtől a legnagyobbakig mutatta be az ipari robotok tárházát (Fanuc, UR, Kuka stb.).
Gugolya László mestertanár a humanoid robotokkal ismertette meg az iskolásokat, akik az előadást követően Zorát, a Titkok Háza Tudományos Élményközpont NAO-ját próbálták meg rávenni, hogy szóljon hozzájuk a programozás segítségével.
Dr. Vakulya Gergely tudományos főmunkatársaz Arduinok programozásába kalauzolta el a diákokat, akik egy újabb, egy kisebb méretű számítógépes világot ismerhettek meg.
Papp Eszter doktorandusz fizikai kísérletek útján varázsolta el az iskolásokat, akik közül néhányan bátorsági próbán is részt vehettek.
Dr. Tarsoly Péter adjunktus vezetésével pedig Iszkaszentgyörgyről indulva lesték meg az erdő élővilágát, felhívva a diákok figyelmét az ember és környezete kapcsolatára, a környezettudatosabb hozzáállás fontosságára.
A heti csapat projektfeladatuk (Milyen lesz a jövő városa?) bemutatását követően gyerekdiplomákat vettek át a résztvevők. Izgalmas hét volt, játékos tanulással.
A gyerekek visszajelzése nyomán, eldöntöttük, hogy jövőre biztosan folytatjuk…
Fotógaléria:
1. hét
2. hét