A választott szakma lehetséges irányairól és az elhelyezkedési lehetőségekről, ennek gyakorlatáról nyújt ismereteket az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának „Mérnök meetingje”. Szeptember 30-án az Emerson szakemberei, Varga Katalin projekt mérnökség vezető és Marton Kálmán az Emerson Fisher üzletágának termelési vezetője beszélt a vállalati környezetről és a cég gyakorlati programjáról és megosztották személyes karrierjük történetét a hallgatókkal.
Zsúfolásig megtelt a terem az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának mérnök hallgatóival, akiknek az Emerson csapata mutatta be a vállalat tevékenységét és a székesfehérvári gyárban folyó munkát. Az egyetem 2015 nyarán stratégiai partnerségi megállapodást is kötött a duális képzésben résztvevő hallgatók érdekében, az amerikai Emerson-nal, amely világ szinten több mint 24 milliárd dolláros árbevétellel rendelkező globális gyártó és technológiai vállalat.
„Egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetnie minden cégnek arra, hogy minél korábban megtalálja a fejlődéséhez szükséges mérnök hallgatókat” – mondta Marton Kálmán az Emerson Fisher üzletágának termelési vezetője, aki arról is beszélt az egyetem hallgatóinak, hogy maga is gyakornokként kezdett az Emersonnál, ami nagyon jó módja volt annak, hogy megismerje egy ekkora vállalat elvárásait. Az Emersonnal egy kiállításon találkozott még 11 évvel ezelőtt, majd a nyári termelési gyakorlatát végezte a fehérvári gyárban, ahol az akkori mérnökök mindig készségesen segítettek a gyakorlati projektjét elvégezni. A vállalathoz aztán álláshirdetés útján jelentkezett, ahol szívesen fogadták, hiszen a gyakorlati idő alatt sokat tanult a cégnél és ismerte már az ottani miliőt is.
A hallgatók megismerhették azt a folyamatot is, ami tavaly decemberben ért véget a fehérvári gyár életében: termelés közben kellett átköltöztetni a gyártást a Videoton Ipari Parkból a Sóstói Ipari Parkba. Ezt saját mérnökökkel oldották meg a fehérvári gyárban, de nagyon sokat segítettek a gyakornokok, akikre „sokkal több mindent rá lehetett bízni, mint azt korábban gondolták.”
Az Emerson támogató központjának menedzsere Varga Katalin elmondta, hogy hét évvel ezelőtt pályakezdőként került az Emersonhoz. Vevőszolgálati koordinátor volt, viszont három éve lehetőséget kapott arra, hogy a vállalat európai támogató központjánál vezetőként dolgozzon. A hallgatóság betekintést nyerhetett abba a folyamatba, hogy hogyan is kerül egy Emerson termék egy nagy olajipari vállalat termelési egységébe, de a gyártáshoz szükséges alkatrészellátásról is hallhattak érdekességeket. Igen bíztató a fiatal mérnök hallgatókra nézve, hogy harminc év a támogató központ dolgozóinak átlagéletkora. A gyakornoki programról elmondta, hogy „a tapasztalat azt mutatja, hogy a hallgatók mintegy 60 százaléka marad is dolgozóként az Emersonnál, ahol mindig szívesen látják a gyakornokokat.”
A „Mérnök meeting” következő programján, október 14-én a Halla Visteon munkatársai, november 4-én pedig az Alcoa-Köfém Kft. vezetői mutatják be az elhelyezkedési lehetőségeket és az elvárásaikat az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán, a Budai út 45. szám alatt a „K” épület, 22-es előadójában.
fottás: www.szekesfehervar.hu, Bácskai Gergely