Tizenkilencedik alkalommal rendezték meg Székesfehérváron az „Alkalmazott Informatika és Határterületei” (AIS) szimpóziumot
Idén tizenkilencedik alkalommal került megrendezésre Székesfehérváron az „Alkalmazott Informatika és Határterületei” nemzetközi szimpózium – International Symposium on Applied Informatics and Related Areas – (továbbiakban: AIS), mely a Magyar Tudomány Ünnepe keretében megrendezett programsorozat részeként mozdította elő a magyar tudományos élet sokszínűségét. A rendezvény célja az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar tudományos és ipari kapcsolatainak bemutatása és fejlesztése, ezáltal a régió oktatási és gazdasági szereplői szoros együttműködésének elősegítése. A minden évben megrendezésre kerülő nemzetközi konferencia az idén is arról tanúskodott, hogy az Alba Regia Kar által megtestesített fehérvári műszaki és gazdasági felsőoktatás jelentős szellemi és infrastrukturális hátteret tud biztosítani a régió vállalatainak a folyamatos innovációhoz, versenyképességük megőrzéséhez és emeléséhez, s ezáltal hatékonyan hozzájárul a régió munkaerőpiacának foglalkoztatási, műszaki-, kutatási és fejlesztési igényeinek hosszú távú kielégítéséhez.
A tudományos teljesítmény mérésére fókuszálva
Immár hagyománnyá vált, hogy Székesfehérvár város önkormányzatának vezetése is képviseli magát a konferencián, mint a székesfehérvári felsőoktatás és gazdaság közötti erős összekötő kapocs, hiszen a regionális együttműködés három erős alappilléren nyugszik: helyi önkormányzat, a felsőoktatás és a gazdaság pillérén. A rendezvényt Székesfehérvár város önkormányzata részéről Mészáros Attila alpolgármester, az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara részéről pedig prof. Dr. Györök György dékán nyitotta meg. Mészáros Attila alpolgármester megnyitó beszédében kiemelte, hogy a THE rangsor legfrissebb jelentése alapján „az ország második legjobb egyeteme az Óbudai Egyetem”. Véleménye szerint ez annak a munkának az eredménye, amelyet a karok – köztük a fehérvári Alba Regia Kar – az elmúlt időszakban végzett. A kar dékánja a teljesítmény mérés fontosságát hangsúlyozta megnyitó beszédében, azaz a minőségi szempontok alapján történő mérést és összehasonlítást nemzetközi szinten, mely a tudományos előmenetelt biztosítja a felsőoktatási intézmény és annak szereplői részére. A konferencia témája, ill. a publikációk mentén kialakított szekciók az Alba Regia Kar minden képzési területét képviselték, azaz az alkalmazott informatikától kezdve, a geodézia és geoinformatika, az ipari- és beágyazott rendszerek, robotika, valamint az oktatás, gazdaság és vállalati diszciplína is helyet kapott, amelyben az összekötő szerep az informatikáé volt.
Tudományos kiválóság és tehetséges hallgatók
Évről évre nemzetközi oktatókat, kutatókat is köszönthet vendégei között a konferencia szervező bizottsága és közönsége. Az idén sem volt másként, a rendezvény nyelve ugyanis angol, s rangját jónéhány meghívott nemzetközi előadó, valamint külső partner előadása emeli. Az Óbudai Egyetem és az Alba Regia Kar célja, hogy ezzel is támogassa a tudományos élet nemzetközivé tételét.
A konferencián két jeles plenáris előadás hangzott el, amelyek a legfrissebb tudományos eredményeket és kutatásokat mutatták be. Dr. habil. Pődör Andrea, a Geoinformatikai Intézet igazgatója „A budapesti bűnérzékelési szakadék elemzése” című előadásában a bűnözés térbeli eloszlását és annak következményeit elemezte, míg Dr. Vakulya Gergely, a Természettudományi és Szoftvertechnológiai Intézet egyetemi docense „A kiberbiztonság játékosítása” című előadásában a digitális biztonságot szolgáló új, játékosított megközelítéseket ismertette.
A plenáris előadások után oktatók, kutatók és egyetemi hallgatók három szekcióban számoltak be tudományos eredményeikről. Számos előadást hallhattunk, melyek nagymértékben hozzájárultak a tudományos diskurzus gazdagításához. Kiemelendő továbbá, hogy az elmúlt időszakban lezárult projektek, az elért tudományos eredmények ismertetése mellett a tehetséggondozásban kiemelkedő eredményt elért hallgatók is lehetőséget kaptak tudományos eredményeik bemutatására. A kar hallgatói minőségi munkákat prezentáltak nagyon színvonalas, angol nyelvű előadásaikban. A szimpóziumon publikált előadásokról ISBN számmal jelzett online kiadvány készült, mely elérhető a konferencia honlapon: http://ais.amk.uni-obuda.hu.
Petőné Dr. Csuka Ildikó
adjunktus