Ez év tavaszán negyedik alkalommal rendeztük meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán a vállalkozói workshopot azzal a céllal, hogy ne csak a tananyag keretében beszéljünk a KKV-k fontosságáról, szerepéről, hanem hozzuk közelebb hallgatóinkhoz a vállalkozás világát.
Úgy gondolom, nincs hitelesebb annál, mint hogy a rendezvényünkre meghívott fiatal vállalkozók élő szóban adhatták át tapasztalataikat, mutatták be vállalkozásukat és hívták fel a figyelmet a vállalkozói lét sikereire, buktatóira.
Nagy érdeklődés közepette, jelentős számú hallgatóság előtt lezajlott programunk a TÁMOP 4.2.2/B, pályázat keretében azzal a céllal indult, hogy tehetséggondozás keretében támogassuk azokat a hallgatóinkat, akik már egyetemi éveik alatt saját vállalkozást hoznak létre. Ezt a kezdeményezést a TÁMOP 4.2.3 pályázat keretében folytattuk, amelynek keretében létrejött a Tehetségpont Iroda.
A tehetséggondozás része a hallgatók vállalkozói készségének felmérése is. A Tehetségpont Iroda munkatársa – Nagy Dóra, műszaki menedzser hallgató – ebben az évben is kiküldte a hallgatók vállalkozási hajlandóságát felmérő kérdőívet. A beküldött válaszok értékelése alapján megállapítható, hogy nem rendelkeznek önálló vállalkozással hallgatóink, de tervezik középtávon annak indítását.
Egy hallgatónkat kivéve – Császár Zsolt, villamosmérnök hallgató egyéni vállalkozóként hangtechnikai eszközök forgalmazásával foglalkozik – olyan vállalkozókat hívtunk meg, akiknek több éves vállalkozói múltjuk van és műszaki, informatikai tevékenységgel foglalkozó cégük kapcsolódik képzési profilunkhoz is.
Az előadók prezentációikban kiemelték a szakmai tudás, az innováció fontosságát, azt a belső késztetést, ami a vállalkozót állandóan az új megoldások és piaci lehetőségek keresésére sarkalja. Ezt vallja az ifjabb Győri Imre, a bicskei Alphamet Kft ügyvezetője, aki édesapja cégének fémöntödei tevékenységét korszerűsítette a 3D technológiával. Fiatalos lendülettel mutatta be a családi vállalkozásként indult Unicomp Kft szerteágazó tevékenységét Dóra Sebestyén, aki ma már a cég ügyvezetője és ő maga is részt vett több sikeres informatikai fejlesztésben. Kováts Gergely, a Kovax Számítástechnikai Kft ügyvezetőjeként szívesen alkalmaz karunkon végzett informatikusokat, mivel megfelelő munkaerő nélkül nem lehetne sikeres a vállalkozása. Diószegi András – aki korábban a Geoinformatikai kar oktatója volt – ma a távérzékeléssel és környezetvédelemmel foglalkozó Junglans Alba Kft néven működő cégét vezeti és hasznosnak tartja az oktatásban szerzett tapasztalatait is. Informatikusként végzett hallgatónk, Szente Krisztián és társa Jávorka Dániel a horgászok igényeinek professzionális kiszolgálására született ötletüket adták elő, amelyet hasonló témában a gödöllői Szent István Egyetemen megírt szakdolgozat tartalmazott.
A rendezvény zárásaként Dr. Rádai Levente a Mérnöki Intézet igazgatóhelyettese és Vonnák Péter az RVA műszaki igazgatója okleveleket adott át a workshopon résztvevő vállalkozóknak, megköszönve, hogy előadásukkal hozzájárultak hallgatóink vállalkozási kompetenciájának kialakításához.
További információk olvashatók a Fejér Megyei Hírlap 2015. április 7-i számában.
Székesfehérvár, 2015.04.08. Handa Lászlóné