Pótfelvételi 2024

Jelentkezz az Alba Regia Kar szakjaira a pótfelvételi eljárásban is!

Pótfelvételi jelentkezési időszak: 2024. július 30. – augusztus 7. 24 óra

Lemaradtál a felvételi határidőről? Nem vettek fel arra a szakra, amire szerettél volna járni?
Az Óbudai Egyetem hazánk második legnagyobb műszaki és gazdasági képzéseket folytató felsőoktatási intézménye.

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának bármely szakán végzett hallgatók biztos munkaerőpiaci elhelyezkedési lehetőséggel számolhatnak,
karriercéljaik elérése évek óta stabilan biztosított.

A nappali képzésre felvételt nyert hallgatóinknak lehetőségük van duális képzésben is részt venni,
a meghirdetett duális helyekre póteljárásban jelentkezhetnek 2024. augusztus 31-ig.
További információ az AMK honlapján.

A 2024/25-ös tanévre az alábbi alapképzésekre és mesterképzésre lehet még a pótfelvételi eljárásban bekerülni az Óbudai Egyetem Alba Regia Karára.

Jelentkezni kizárólag a www.felvi.hu honlapon elérhető elektronikus felvételi rendszeren keresztül lehet.

Nappali alapképzések:
földmérő és földrendező mérnöki
gépészmérnöki
mérnökinformatikus
műszaki menedzser
villamosmérnöki

Nappali felsőoktatási szakképzés:
mérnökinformatikus [hálózati informatika]

Nappali mesterképzések:
mérnökinformatikus (gyártástámogató adatelemzés specializációval)
(felvételi elbeszélgetés tervezett időpontja: 2024. augusztus 13., 09:00 óra)
sportközgazdász
(felvételi elbeszélgetés tervezett időpontja: 2024. augusztus 13., 09:00 óra)

Levelezős alapképzések:
földmérő és földrendező mérnöki
villamosmérnöki

Levelezős mesterképzés:
mechatronikai mérnök
(felvételi elbeszélgetés tervezett időpontja: 2024. augusztus 13., 09:00 óra)
geoinformatikus
(felvételi elbeszélgetés tervezett időpontja: 2024. augusztus 13., 09:00 óra)

A jelentkezés menete
Jelentkezni kizárólag az E-felvételi rendszerében lehet, egyetlen felsőoktatási intézmény, egyetlen képzésére. A pótfelvételi során azok jelentkezhetnek:

  • akik az általános felvételi eljárás során egyetlen megjelölt képzésre sem kerültek be;
  • akik az általános felvételi eljárásban nem nyújtottak be jelentkezést.

A pótfelvételiben meghirdetett szakok esetében a ponthatárok nem lehetnek alacsonyabbak a normál felvételi eljárásban meghatározott ponthatárnál.

Az űrlapok kitöltésére, a hitelesítésre a határidő 2024. augusztus 4. A hitelesítést az Ügyfélkapun keresztül vagy az E-felvételi felületéről kinyomtatott és aláírt hitelesítő adatlap postára adásával az Oktatási Hivatal, 1443 Budapest, Pf. 220 címre (javasolt elsőbbségi küldeményként feladni).
Figyelem! A jelentkezési kérelemhez csatolandó dokumentumokat a jelentkezési kérelemmel egyidejűleg kell feltölteni.

A Geoinformatikus, Mechatronikai, Mérnökinformatika, Sportközgazdász mesterképzésben felvételi elbeszélgetést tartunk 2024. agusztus 13-án, a pontos időpontról és helyszínről a felvi.hu rendszerben megadott e-mailre értesítést küldünk.

A ponthatárokat előreláthatólag 2024. augusztus 26-án hirdetik ki, ekkor dől el, ki került be az általa megjelölt képzésre. A felvettek a felvételi határozatát és a beiratkozással kapcsolatos tudnivalókat a ponthatárok kihirdetését követően megküldjük.

A felvételi eljárással kapcsolatos minden kérdésben szívesen állunk rendelkezésre a to@amk.uni-obuda.hu e-mail címen.

Gratulálunk!

Gratulálunk a sikeres felvételihez! 😎👏👏

Reméljük nemsokára találkozunk!😍

Jó pihenést, bulizást a nyár további részére! 😉

Amennyiben már információra vágytok a tanévkezdéssel kapcsolatban 🙂 minden infó és link összegyűjtve a honlapunk, gólyáknak kialakított felületén:
https://amk.uni-obuda.hu/golyaoldal/

A Fastenal Europe Kft. adománya

A Fastenal Europe Kft. adománya megérkezett az Óbudai Egyetem Alba Regia Kar raktárába

Ebből az alkalomból beszélgettünk Beszédes Mónikával, a Fastenal Europe Kft. kirendeltségvezetőjével.

Hogyan született meg az ötlet, hogy az Alba Regia Karnak ajánljanak fel adományként eszközöket?

A Fastenal Europe Kft.-nél, illetve a cég európai szintjén mondhatom, hogy az elmúlt 3-4 évben kezdődött el, hogy aktívabb kapcsolatra, együttműködésre törekedjünk a felsőoktatási intézményekkel. Németországban, Csehországban nagyon kiemelkedő szinten működik már ez, több gyakornok is dolgozik az irodáinkban, különböző logisztikai szervezetekben, sőt a csehországi gyártás elindulása után, gépészmérnök hallgatók is bevonásra kerültek.

A tavalyi évben, amikor átvettem a kirendeltségvezetői pozíciót, akkor számomra ez egy nagyon fontos témakörré vált. Egyrészt szeretném követni és támogatni a céges „policyt”, hogy elkezdték ezeket a típusú együttműködéseket, másrészt pedig úgy gondolom, hogy ennél jobb és fenntarthatóbb felhasználása nem is lehetne azoknak a termékeknek, amelyek különböző okok miatt nálunk már nem képeznek értéket. Azt gondolom, hogy a hallgatók képzésében nagyon jó szerepet tudnak még azok betölteni, bízom benne, hogy ez megvalósul. Örülünk majd bármilyen nemű visszajelzésnek, ha ez megtörtént.

Mely szakokat látja fontosnak a cég szempontjából?

Mivel a Magyarországon lévő képviseleteken nincs egyelőre gyártás, ezért nálunk elsősorban a gazdasági irányultság az ami fontos, például a műszaki menedzseri képzés, illetve bármilyen gazdasági, kereskedelmi vagy logisztikai jellegű képzés az, ami elsősorban szóba jöhet egyelőre.

Mit üzenne a hallgatóknak az eszközök kapcsán?

Elsősorban gratulálok nekik, hogy eljutottak idáig, mert azt gondolom, hogy a gyakorlati oktatás az Óbudai Egyetemen nagyon magas színvonalon, egy igazán példaértékű módon zajlik, úgyhogy őrizzék meg azt a lelkesedést, amivel jelentkeztek. Az eszközöket, termékeket használják egészséggel. Ha bármire szükség van, akkor legyenek kedvesek jelezni azt a gyakorlati oktatónak, vagy bármely megadott ÓE-s kontakt kollégának és igyekezni fogunk mindenféleképpen akár további segítséget nyújtani lehetőségeinkhez mérten.

Diplomaátadó ünnepség

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar fennállásának 10 éves jubileumi diplomaátadó ünnepségét ismét a város szívében ünnepelte együtt a frissen végzett mérnökökkel, menedzserekkel, a családtagokkal. A Városház tér különleges helyszín, hiszen már az 5 éves ünnepségünket is oda szerveztük, hogy az itt élőkkel is megoszthassuk a végzősök boldogságát.    

Mindig öröm, amikor a szülők láthatják gyermekeiket, ahogyan átveszik oklevelüket, majd mérnökké, menedzserré avatják őket az egyetemi polgári közösség színe-java előtt. A végzősöket többen köszöntötték és jó kívánságokkal látták el mind az Egyetemünk (Prof. Dr. Molnár András általános rektorhelyettes, Prof. Dr. Györök György dékán), mind a Városunk (dr. Cser-Palkovics András polgármester, elnök) és vállalati partnereink nevében (Kis István igazgató, Harman Becker Kft.). Kollégáink (Piglerné Dr. habil. Lakner Rozália intézetigazgató, Dr. habil. Molnár Gábor egyetemi docens, Tóth Erzsébet ügyvivő szakértő, Bráda Csaba mestertanár) közül többen dékáni dicséretben részesültek, amelyhez ezúton is gratulálunk. Végzett hallgatóink nevében Lajkó Richárd mérnökinformatikus, az alumnik képviseletében V. Német Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízügyi ágazatért felelős államtitkára köszönt el. Az ünnepély emelkedettségéhez a Duo RedWhite csellójátéka járult hozzá.

Gratulálunk a frissen végzetteknek, az idősebb kollégáknak az emlékdiplomákhoz!

Fotógaléria:

ÓE AMK Jubileumi évkönyv – 2024

2014. július 1-je óta van jelen az Óbudai Egyetem Székesfehérváron

Az elmúlt évtized tartalmas és intenzív munkájának köszönhetően az Alba Regia Kar neve mára eggyé vált a minőségi műszaki felsőoktatással – fogalmazott Prof. Dr. Kovács Levente az alapítástól eltelt időszakot felidéző szimpóziumon június 27-én. Ezen a jubileumon egyszerre ünnepelhetjük az erős ipari kapcsolatokra épülő hagyományt és a fiatalságban rejlő dinamizmust – fogalmazott a rektor, aki Dr. Cser-Palkovics András polgármesternek és Prof. Dr. Györök György dékánnak és kollégáinak külön is köszönetet mondott.

A jubileumi évfordulót szimpóziummal ünnepelték: köszöntőkkel, előadásokkal és kerekasztal-beszélgetéssel idézték fel az elmúlt évtized történéseit és a jövő fejlesztési lehetőségeit. Kettő – közel fél-fél évszázados szakmai múlttal rendelkező – felsőoktatási képzéseket folytató székesfehérvári intézmény, a Geoinformatikai Kar és az Alba Regia Egyetemi Központ szervezet összevonásával jött létre az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar 2014. július 1-jén.

A székesfehérvári Mercure Hotel Magyar Királyban rendezett ünnepségen Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a megjelenteket kifejtve, hogy a felsőoktatás fejlesztése nélkül nincs jövő. Ehhez viszont olyan partnerre volt szükség, amely a műszaki, gazdasági és az ehhez kapcsolódó területeken képes és kész fejlődni, a legkorszerűbb technikai tudást úgy átadni, hogy közben egyensúlyban legyen a diákokat szolgáló elméleti és gyakorlati oktatás – utalt az Óbudai Egyetemmel való együttműködésre a városvezető.

A polgármester köszöntetet mondott az Óbudai Egyetemnek, hogy hitt ebben a városban, az itt dolgozó tudósokban, szakemberekben, abban, hogy egy új kar indításával a fejlődés egy magasabb szintjére tudunk közösen lépni. A jövőt illetően szólt azokról a közösen megvalósítandó tervekről, amelyek évtizedekre meghatározzák majd a felsőoktatást, így az Óbudai Egyetem és a fehérvári vállalati kultúra fejlődését is. Dr. Cser-Palkovics András díszoklevéllel köszöntötte a jubiláló intézményt, amelyet Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora és Prof. Dr. Györök György, az ÓE Alba Regia Kar dékánja vett át.

Üdvözlő beszédében az egyik legsikeresebb karnak, a gyakorlatorientált képzés zászlóshajójának nevezte az Óbudai Egyetem egyetlen vidéki fakultását Prof. Dr. Kovács Levente. A rektor az AMK alapítását és történetét összefoglalva a duális képzésre az egyik legnagyobb sikerként hivatkozott. A 2015-ben 19 diák kezdte meg tanulmányait és nyolc cég, valamint Székesfehérvár Önkormányzata biztosította a gyakorlati oktatás helyszínét. 2024 januárjáig közel 200 duális oklevelet adtak át. A folyamatosan bővülő alapképzés mellett elindultak a mesterképzések is ebben a rendszerben, ennek köszönhetően egyre többen választják a fehérvári campust.

Prof. Dr. Rudas Imre rector emeritus üdvözlő gondolatait Prof. Dr. Györök György tolmácsolta, majd a székesfehérvári műszaki felsőoktatás elmúlt 10 évéről szólva megerősítette: az egyetem, az önkormányzat és a helyi gazdasági szervezetek tíz éve közösen dolgoznak azon, hogy megerősítsék, fejlesszék a műszaki képzést, és helyben biztosítsák a cégeknek a munkaerő-utánpótlást.

Öt éve végeztek az első olyan mérnökinformatikai hallgatók, akik duális képzésben vettek részt – hangsúlyozta előadásában Dr. Pogátsnik Monika oktatási dékánhelyettes, a Duális Képzési Iroda igazgatója. Ma pedig már a fehérvári cégek munkatársaiként ők vezetik be a jelenlegi hallgatókat a munka világába. Az egyetemi kar vállalati partnereivel már 455 duális szakmai gyakorlati helyet kínál a térségben a fiatalok számára, megteremtve ezzel a tudatos karrierépítés lehetőségét. A gazdasági szereplők részéről a duális képzésben való részvételről, annak előnyeiről, feladatairól Presszer Péter, a Kyndryl Hungary Kft. alelnöke tartott előadást.

A köszöntőket és előadásokat követően Prof. Dr. Kovács Levente díszoklevéllel ismerte el az az AMK alapításában, fejlesztésében és támogatásában végzett munkát Dr. Cser-Palkovics András polgármesternek, Dr. Mélykúti Gábor dékánnak, Prof. Dr. Györök György dékánnak, Dr. Busics György dékánnak, Dr. Engler Péter oktatási dékánhelyettesnek, Dr. Seebauer Márta oktatási dékánhelyettesnek, Prof. Dr. Rudas Imre rektor emeritus-nak és Mészáros Attila alpolgármesternek. Végül munkája elismeréseként „Tiszteletbeli műszaki” címet adott át Prof. Dr. Kovács Levente rektor és Prof. Dr. Györök György dékán dr. Cser-Palkovics András polgármesternek.

A jubileumi szimpózium ezt követően a „Merre tovább Alba Regia Műszaki Kar? Az együttműködések fontossága a gazdasági, társadalmi szereplőkkel” megnevezésű kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, amelynek résztvevői, Mészáros Attila alpolgármester, Prof. Dr. Kovács Levente rektor, Prof. Dr. Györök György dékán, Németh Tibor oktatási menedzser (Harman Becker Kft.) és Dr. Márkus Zsolt (Kyndryl Hungary Kft.) osztották meg gondolataikat, elképzeléseiket a hallgatósággal.

Forrás: szekesfehervar.hu

Munkavédelem a robotika világában

EU-OSHA KONFERENCIA – Székesfehérvár, 2024. június 13.

„Munkavédelem a robotika világában”

A konferencia témája a jelenleg zajló „Munkavédelem a digitalizált világban” című EU-OSHA kampányhoz kapcsolódott. Helyszín az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara székesfehérvári kampusza volt, ahol az elméleti ismeretek átadásán túlmenően lehetősége nyílt a résztvevőknek az egyetem oktatásra használt robotlaborjait is meglátogatni.

A megnyitót Nesztinger Péter a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Irányítási Főosztályának főosztályvezetője tartotta. Kitért arra, a munkavédelem szempontjából mennyire fontos már a tervezésnél is figyelemmel lenni a munkavállalók megfelelő védelmére. (Automata gépekkel és robotokkal történt munkabalesetek az elmúlt 10 évben /2014-2023/)

Lőrik Tamás az EU-OSHA Nemzeti Fókuszpontjának vezetője előadásában bemutatta a 2023-25. évi EU-OSHA Munkavédelem a digitalizált világban című kampányát. Ismertette a kampányt megelőző felmérések eredményeit, a kampány célját, eszközeit és kiemelt területeit, végül részletesen beszélt a kampány jelenleg aktuális második kiemelt területéről, a „Feladatok automatizálásá” -ról, valamint az automatizálás munkavédelmet érintő hatásairól. (Lőrik Tamás prezentációja)

Dr. Széll Károly, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának docense bemutatta a kar képzési rendszerét, az oktatást segítő, stratégiai együttműködő és a duális képzésben részt vevő élvonalbeli vállalkozások támogatásával megvalósuló munkájukat, valamint a Székesfehérvári Tudományos és Innovációs Park tevékenységét. (Dr. Széll Károly prezentációja)

A konferencia résztvevői ezután látogatást tettek a VR/AR laborban, ahol mindenkinek lehetősége nyílt olyan szemüvegek kipróbálására, amellyel virtuális sétát tehetünk egy bedigitalizált vagy megszerkesztett térben. A bemutatón a Mars felületén tehettünk sétát vagy felülhettünk egy hullámvasútra, de alkalmas a rendszer pl. egy munkáltató területének a virtuális bejárására is.
A Robottechnológiai központban egy 3 egységes automata szerelősor irányításának feladatával szembesültek a résztvevők, mobiltelefonjukra letöltött applikáció alkalmazásával irányíthatták illetve programozhatták a részegységek, alkatrész adagolók vagy éppen az anyagtovábbító robot mozgását. Ezen felül néhány másik, az ipari gyakorlatból ismert robot működését és biztonsági rendszereik felépítését is megismerhették a látogatók.

A rendezvényt Nesztinger Péter főosztályvezető zárta. Kiemelte, hogy a robottechnika fejlődésével a védelmi intézkedések is egyre magasabb szinten vannak és kedvező, ha a fiatal mérnökök már mindezek ismeretében kerülnek a munka világába. 

Képek a rendezvényről:

forrás: https://mvff.munka.hu/#/20240702_mv_munkavedelem_a_robotika_vilagaban

Interjú Listár Zoltánnal (műszaki menedzser)

„Az oktatás nagyon gyakorlatorientált volt, szakmai szempontból a mai napig tudok alapozni az itt elsajátított pénzügyi és menedzsment ismeretekre.”

Interjú Listár Zoltánnal (műszaki menedzser, BMW)
(Az alumni interjúsorozat tizenkilencedik része.)

  • Melyik cégnél és milyen pozícióban dolgozik?

Jelenleg Münchenben dolgozom a BMW-nél, ahol egy új gyártócsarnok készletgazdálkodási rendszerét tervezem és kivitelezem.

  • Mi volt a motivációja, amikor egyetemünket, vagy annak jogelőd intézményeit választotta?

A Budapesti Műszaki Főiskola előtt próbálkoztam másik egyetemen más szakkal, de nem találtam meg a számításomat. Az Alba Regia Egyetemi Központban (AREK) megtetszett a műszaki menedzser szak, mert ötvözte a gazdasági és a műszaki ismereteket.

  • Pontosan melyik jogelődintézményünkben végzett? Melyik szakon (szakokon) szerzett oklevelet?

Még a Budapesti Műszaki Főiskolán kezdtem, de már az Óbudai Egyetem műszaki menedzser szakán végeztem 2012-ben. 2011-ben Erasmus ösztöndíjjal kerültem a Wildaui Főiskolára, ahol egy gyakorlati félévet is elvégeztem. Akkoriban nagyon szoros volt az együttműködés az AREK és a Wildaui Főiskola között. Minden évben érkeztek onnan vendégtanárok, Prof. Michael Hendrix, Prof. Ulrike Tippe, aki most a Wildaui Főiskola rektora, Prof. Thomas Biermann és Prof. Thomas Forster. A BSc szak elvégzése után visszamentem Wildauba, és 2012-14 között elvégeztem az angol nyelvű European management mesterképzési szakot. Érdekes dolog, hogy onnan viszont Litvániába mentem egy Erasmus félévre.

  • Volt-e olyan tanára, akire felnézett? Milyen üzenettel/szemlélettel/tudással lett gazdagabb általa?

Nagyon sok jó tanárunk volt, de akit kiemelnék dr. Varga Valéria tanárnő, aki a Pénzügyeket és a Vállalatgazdaságtant tanította és Fejes Gábor tanár urat, akitől vállalkozói ismereteket tanultunk.

  • Fel tudja eleveníteni első emlékét az egyetemmel kapcsolatban?

Gólyatábor, az szenzációs volt, utána nagyon tetszett az Intézet családias hangulata. A tankörünk nagyon összetartó csapat volt.

  • Kapott-e az intézménytől életre szóló útravalót?

Igen, mindamellett, hogy az intézmény hallgatóbarát, a mindennapokban tanáraink megkövetelték tőlünk a fegyelmezettséget, a színvonalat és a határidők betartását. Az oktatás nagyon gyakorlatorientált volt, szakmai szempontból a mai napig tudok alapozni az itt elsajátított pénzügyi és menedzsment ismeretekre.

  • A tanulás mellett jutott idő a szórakozásra is? Milyenek voltak az egyetemi diákévek?

A HÖK Cservencsik Sanyi vezetésével nagyon jól működött. Voltak bulik és szakestek, nagyon jó volt a diákélet.

  • Meg tudja fogalmazni, mi volt az, amit a leginkább szeretett az egyetemben?

Leginkább az összetartó közösség. Odafigyeltünk egymásra, segítettük egymást a tanulásban. Nem volt jellemző a lemorzsolódás.

  • Milyen lehetőséget lát napjaink felsőoktatásában?

Saját tapasztalatom és eddigi karrierem alapján nagyon fontosnak tartom a nemzetköziesítést. A globalizáció folytatódik, nyitottnak kell lenni az új technológiák felé. Fontosnak tartom a nemzetközi tapasztalatok szerzését. Németországi felsőoktatás előnye, hogy ott ingyenes a felsőoktatás.

  • Lenne tanácsa a mai ifjúságnak, hogyan válasszanak egyetemet/karriert maguknak?

Meg kell keresni a motiváló tényezőket, ami örömet okoz az életben.

  • Felidézné egy emlékezetes pillanatát, ami az egyetemünkhöz köti?

Számomra a diplomaátadó ünnepség, nagyon megható volt.

  • A munkahelyén mennyiben tudja hasznosítani az intézményünkben tanultakat?

Az Egyetemen megszerzett elméleti alapok nagyon jók és fontosak. Erre lehetett építeni utána a gyakorlati tapasztalatokat. A világ azonban folyamatosan és nagyon gyorsan változik, így szükség van az álladó tanulásra. Külön kiemelném a nyelvtanulás jelentőségét. Az én esetemben is nagyon hasznos volt, hogy németen kívül jó angol nyelvtudással vágtam neki a világnak.

  • Gyerekkorában is már ezzel a szakmával akart foglalkozni, vagy más „karrierálma” is volt?

Először az informatika érdekelt, de utána elmentem a logisztika irányába.

  • Diplomával a kezében mi volt az első pár lépés, amit megtett a karrierje előmozdítása érdekében?

A mesterképzés elvégzése után 2015-16 között egy gyakornoki programban vettem részt a Schnellecke Logistic AG-nál nemzetközi logisztika területen. Ezalatt dolgoztam VW-nél Lipcsében és Drezdában, valamint Dél-Afrikában, utána pedig Wolfsburgban. Ezután a BMW-nél helyezkedtem el Münchenben logisztikai tanácsadóként. 2017-2022 között Kínában, Shenyang városában dolgoztam a BMW gyárban. 2022-ben visszatértem Németországba, mert a BMW Lipcsében elkezdte az elektromos autók gyártását. Itt készletgazdálkodással és raktározással foglalkoztam. 2023 óta Münchenben dolgozom szintén a BMW-nél.

  • Volt támogatója, aki segítette a karrierje kezdetén?

Ungvári László professzor úr, a Wildaui Főiskola akkori rektora nagyon sokat segített, különösen az első munkahelyem kiválasztásában. A mai napig tartjuk a kapcsolatot. Nem szakadt meg a kapcsolatom Magyarországgal sem, általában évente 3-4-szer tudok hazalátogatni. Távlati terveim a BMW USA-ban várható fejlesztéseihez kapcsolódnak, és nem kizárt, hogy visszatérek Kínába is. Jelenleg több állásajánlatot is kaptam.