Az Arconic évről évre kiáll a műszaki felsőoktatás fejlesztése mellett

2024. január 31. napján közös sajtóeseményen jelentette be az Arconic-Köfém Mill Products Kft. ügyvezető igazgatója Varga Zsuzsanna, dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke és Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki kar kutatási dékánhelyettese, hogy az Arconic Alapítvány 2023-ban is támogatja az egyetemi kart. A cég évről évre kiáll a műszaki felsőoktatás fejlesztése mellett, tavaly 30.000 amerikai dollárt adományozott, hogy a 2023/2024-es tanévben az új ipari trendek mentén speciális tanfolyami anyagok készülhessenek, illetve az eszközpark is bővüljön.

dr. Cser-Palkovics András polgármester hangsúlyozta, hogy ebben a támogatásban megjelenik a mérnökképzés, illetve a fiatalok esélyhez juttatásának segítő szándéka. Kiemelte, hogy egyetem finanszírozása biztosított az állami támogatásokon keresztül, illetve megemlítette, hogy az idei városi költségvetés hozzájárul a működtetés és üzemeltetési költségekhez. Székesfehérvár polgármestere beszélt arról, hogy az önkormányzat a vállalatok által fizetett helyi adókból tudja ezt megtenni. Köszönetét fejezte ki az Arconic-Köfém Kft-nek, hogy a támogatással a jövő munkavállalóinak a képzését is segítik, s partnerei a városnak abban a küzdelemben, amit azért folytatnak, hogy minél többen maradjanak itthon, a megyei jogú városban.

Varga Zsuzsanna, az Arconic-Köfém Mill Products Hungary Kft. ügyvezető igazgatója, aki az Arconic Alapítványt is képviselte, hangsúlyozta, hogy „büszke arra, hogy több mint 5 éve tudnak együttműködni az Óbudai Egyetemmel.” Kiemelte, hogy az eltelt idő alatt több mint 250 ezer dollár támogatást nyújtottak a jövő nemzedékének neveléséhez, oktatásához, akik a jövő vezetőivé is válhatnak majd mérnöki, menedzseri munkájuk révén. Megjegyezte, hogy tradicionális vállalatról van szó, amely „büszke a kiemelkedő tudású szakember gárdájára, akikkel minőségi terméket állítanak elő”.

Nagyné Dr. habil. Hajnal Éva, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar kutatási dékánhelyettese az egyetemek szerepének változását emelte ki a beszédében. Az egyetemek a középkorban a kor nagy tudósainak munkáinak a megosztásával, felolvasásával terjesztették a tudást, míg a hallgatóság befogadta azt, innen ered a hallgató megnevezés. A mai egyetemeken a tudásmegosztás folyamatában a hallgatás helyét átveszi az aktív részvétel, amely során nemcsak a tárgyi tudást, hanem a mérnöki szemléletet, gondolkodásmódot, a gyakorlati képzéseken keresztül pedig a szükséges kompetenciákat sajátíthatják el az oktatóktól. A dékánhelyettes kiemelte, hogy szoros kapcsolat kiépítésére törekednek az ipari szereplőkkel, hogy a tudást és az eszközparkot folyamatosan naprakészen tartsák a gazdaságon keresztül érkező inputon keresztül.

Dr. Széll Károly, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karának docense prezentációban ismertette az eddigi fejlesztéseket, a hallgatók kiemelkedő eredményeit (Fanuc olimpiákon, robotika világbajnokságokon és európabajnokságokon elért sikerek). Kiemelte, hogy a 2023. évi támogatás felhasználásával „speciális ipari tanfolyamok kidolgozására koncentrálnak, többek között robotprogramozásra, plc (programmable logic controller) programozásra és biztonságtechnikára.”

Startra kész a WREN műhold

Az Óbudai Egyetem szakmai, kutatói közreműködésével, a konzorciumi partnerekkel együttműködve, jelentős fejlesztőmunka eredményeképpen 2023 végére elkészült és startra kész a WREN műhold. Pályára állítását követően Magyarország területéről fog rendszeresen távérzékelt adatokat továbbítani. A műhold fedélzetén multispektrális, SWIR kamera és pozíciómérő eszközök mellet az Óbudai Egyetem által fejlesztett mikrovibrációt monitorozó egység is elhelyezésre került. A projekt célja, hogy a folyamatosan frissülő adatok ismeretében, a globális klímaváltozás hatásaként egyre gyakrabban előforduló csapadékhiányos időszakokban előrejelzést adjon az aszállyal veszélyeztetett területekről. Az aszálymonitoringnak köszönhetően mérsékelhetővé tehetők az aszálykárok. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság által kiépített 116 mérőállomás adatait is felhasználva, azt kiegészítve nagyfelbontású, multispektrális műholdas felvételekkel olyan rendszer és technológia alakítható ki, amely nagyobb kiszámíthatóságot biztosít a mezőgazdaság, így a gazdálkodók számára. A mesterséges intelligencia lehetőségeit is felhasználva, a műholdas felvételek feldolgozása időben biztosít a talajnedvességre és növényzetállapotra vonatkozó adatokat, információkat, amely figyelmeztet a szükséges beavatkozásra.

A jelenleg elérhető műholdak adataival indult kutatás tapasztalatainak, a tesztterület talajmintáin végzett nagyszámú mérésnek, a fejlesztőkkel történt egyeztetéseknek és nem utolsó sorban a konzorciumi tagok hatékony együttműködésének köszönhetően 2023 decemberére elkészült a műhold, amelyet a WREN projektben részvevők közelről is megtekinthettek. Hónapokon keresztül, közel steril körülmények között zajlott a fejlesztői munka. A startra kész állapot előtt nem sokkal, szigorúan ügyelve a steril környezet megőrzésére, a fejlesztők részletesen bemutatták a már majdnem kész műholdat, és ismertették a kijuttatás és pályára állítás részleteit. A WREN műholdat és még több tíz más küldetésű műholdat kijuttató SpaceX Falcon 9 hordozórakéta indítására a közeljövőben kerül sor. A pályára állítás után elsőként legfontosabb a műhold és a földi vevőállomás közötti kapcsolat létrehozása. A műhold fedélzetén elhelyezett egységeknek számos feladatot kell ellátniuk, így például biztosítani a működéshez szükséges energiát, a kamerákat vezérelve, rendszeres időközönként képeket készíteni Magyarországról, azokat tárolni, illetve továbbítani a földi állomásra. A fejlesztői tervek szerint a megfelelő kapcsolat létrejötte és az első felvételek sikeres közvetítése után lehetőség nyílik a műholt fedélzeti számítógépének Földről történő programozására is.

A C3S Kft., a konzorciumvezető COMBIT Zrt. és az Óbudai Egyetem együttműködésében fejlesztett WREN műhold

Laboratóriumi belépésre felkészülve

A konzorciumi partnerek véget nem érő szakmai beszélgetése…

Reményeink szerint már az év derekán, jövőre pedig a tavaszi vegetáció megjelenésekor érkeznek a magyar fejlesztésű műholdról űrfelvételek, így nagy izgalom előzi meg a felbocsátást, pályára állítást, a műhold és a földi állomás kapcsolatának létrejöttét, amelyről szintén beszámolunk.

Balázsik Valéria

Interjú Németh Tamással (mérnökinformatikus)

„Az egyetemet szép környezet övezi körül, Székesfehérvár egy jó és élhető város, tele lehetőségekkel. Nem csak az egyetem volt meghatározó időszak az életemben, hanem a város adta egyéb programok és időtöltés egyaránt.”

(Az alumni interjúsorozat tizenhatodik része)

  1. Mi volt a motivációja, amikor egyetemünket,
    vagy annak jogelőd intézményeit választotta?
    Régóta tudtam, hogy informatikával szeretnék foglalkozni, és a továbbtanulási szándékom is megvolt. Mérnök szerettem volna lenni, és úgy gondoltam, hogy az ÓE AMK intézete az egyik legjobb a környező egyetemek közül. Amikor a felvi.hu-n leadtam a felvételi jelentkezést, nem volt kérdés, hogy az AMK lesz az első helyen.
  2. Pontosan melyik jogelődintézményünkben végzett?
    Melyik szakon (szakokon) szerzett oklevelet?
    Az oklevelet 2023 elején vehettem a kezembe az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán. A tanulmányaimat mérnökinformatika alapszakon végeztem, duális képzés keretein belül, kiváló végeredménnyel.
  3. Volt-e olyan tanára, akire felnézett?
    Milyen üzenettel/szemlélettel/tudással lett gazdagabb általa?
    Kevés olyan ember van az életemben, akire igazán fel tudok nézni. Az egyetemi éveim alatt több olyan tanárom is volt, akikhez élmény volt bejárni órára, mert érdekesen és szakmai hozzáértéssel tartották az előadásokat. Illetve nem csak szakmailag, hanem emberileg is sokat tudtam fejlődni néhány tanárom által. Kiemelni Prof. Dr. Györök György dékán urat tudom, aki profizmussal, és lelkesedéssel tartotta az órákat, sok érdekes dolgot lehetett tőle megtanulni. Illetve Módné Takács Judit tanárnőt tudom még kiemelni, akire mindig lehetett számítani, bármiről is legyen szó. Szakmailag és emberileg is említésre méltó személy. Ő volt a konzulensem is a szakdolgozatom írásánál, aminek a témája szoftver fejlesztés volt, amihez szintén sok segítséget és támogatást kaptam tőle.
  4. Fel tudja eleveníteni első emlékét az egyetemmel kapcsolatban?
    Első emlékeim a regisztrációs hét, illetve a gólya túra. Utóbbi nagyon jó szórakozás volt, lehetőséget adott megismerni a felsőbb éveseket, és a hallgató társakat, és közben Székesfehérvárat is. Nagy izgatottsággal és kíváncsisággal teltek az első hetek az egyetemen, viszonylag hamar kialakultak a baráti kapcsolatok, jól teltek ott a hétköznapok.
  5. Kapott-e az intézménytől életre szóló útravalót?
    Az egyetemi éveim alatt vált egyértelművé, hogy az alap lexikális tudás mellé nagyon fontos a szakmai tapasztalat, a csapatban való együttműködés, és az egyén általi precíz munkavégzés. Az egyetem által sikerült elsajátítani a mérnöki gondolkodásmódot, amitől értelmet nyer a diploma megszerzése.
  6. A tanulás mellett jutott idő a szórakozásra is? Milyenek voltak az egyetemi diákévek?
    Ambiciózus egyéniség vagyok, és egyben család / barát centrikus is. Így igyekeztem az egyetemi évek alatt is megtalálni az egyensúlyt, a munka, tanulás, pihenés és szórakozás között. Összességében úgy gondolom, hogy sikerült és a munkahelyen, illetve az egyetemen is jól teljesítettem, mindeközben maradt idő a magánéletemre is, egy-egy bulira, mozizásra valamint egyéb passzív vagy aktív kikapcsolódásra a barátokkal, vagy a párommal.
  7. Meg tudja fogalmazni, mi volt az, amit a leginkább szeretett az egyetemben?
    Talán a családias környezet, a segítőkész és támogató tanárok, illetve a jó hangulatú órák, valamint az előadások közötti beszélgetések. Az egyetemet szép környezet övezi körül, Székesfehérvár egy jó és élhető város, tele lehetőségekkel. Nem csak az egyetem volt meghatározó időszak az életemben, hanem a város adta egyéb programok és időtöltés egyaránt.
  8. Milyen lehetőséget lát napjaink felsőoktatásában?
    Napjainkban, aki tovább szeretne tanulni, annak sok lehetősége van. A legfontosabb szerintem, hogy az elméleti tudást el tudjuk sajátítani a gyakorlatban is. Erre egy jó választás lehet az AMK, az egyetem színvonala, illetve a város adta rengeteg munkalehetőség végett. Jó látni és tapasztalni, hogy a helyi vállalatok támogatják az egyetemet, ami által ők is profitálnak, ugyanis a diploma megszerzése után megfelelő képzettségű szakembereket tudnak alkalmazni.
  9. Lenne tanácsa a mai ifjúságnak, hogyan válasszanak egyetemet/karriert maguknak?
    A pályaválasztás nem egyszerű, mégis úgy gondolom, hogy előbb-utóbb mindenkiben körvonalazódik, hogy mi az, amit szívesen csinál, mi az, ami érdekli. Meg kell találni azt a nem létező arany középutat, ami által a munkánk a „hobbink” egyben, és ráadásul tudunk annyit profitálni belőle, ami a számunkra elégséges életkörülmények megteremtéséhez szükséges. A legfontosabb, hogy meglegyen a kellő motivációnk ahhoz, amit éppen csinálunk. Akár munka, akár tanulás stb. Ugyanis megfelelő motiváció nélkül, nem biztos, hogy lesz elég kitartásunk véghez vinni a kitűzött célt, főleg amikor nehézségekbe ütközünk a megvalósítás közben. Karrier tekintetében Székesfehérvár egy jó választás lehet pályakezdésre, mivel a cégek szívesen együttműködnek az egyetemekkel, tehát adott szakterületen a munka világában már a hallgatói évek alatt is versenyképes és releváns tapasztalatot tudnak szerezni az itt tanulók.
  10. Felidézné egy emlékezetes pillanatát, ami az egyetemünkhöz köti?
    Sok jó emlék jut eszembe, amikor az egyetemi éveimre gondolok. Ilyen például, az alagsori ebédlőben eltöltött idők, az előadások előtt/között. Mindig többen lejártunk oda, játszottunk, ettünk és beszélgettünk. És persze tökéletes hely volt arra is, hogy segítsünk egymásnak a tanulásban, beadandók írásában.
  11. A munkahelyén mennyiben tudja hasznosítani az intézményünkben tanultakat?
    Mindig is gyakorlatias embernek tartottam magam, többek között ezért is döntöttem úgy, hogy duális képzés keretein belül végzem el az egyetemet. Ebből adódóan tapasztaltam azt, hogy az egyetem megadja a szükséges szakmai elméleti alapokat, viszont nagyon fontos, hogy az átadott tudás a gyakorlatban elsajátításra kerüljön. Ezáltal sok olyan egyetemen szerzett elméleti elv és fogalom nyer értelmet, amit gyakorlati példa nélkül nehezebb felfogni és megfelelően alkalmazni.
  12. Gyerekkorában is már ezzel a szakmával akart foglalkozni, vagy más „karrierálma” is volt?
    Régóta érdekeltek a műszaki cikkek és az okos eszközök, mindig is kíváncsi voltam a működésükre. Tehát a műszaki beállítottság adott volt. Ebből kifolyólag már a középiskola választásánál is tudatosan olyan helyet választottam, ahol informatikát tudok tanulni, az érettségi megszerzése mellett. Így az informatikát már több mint 10 éve tanulom, azon belül szoftver fejlesztéssel közel 4 éve foglalkozom napi szinten, a munkahelyem által.
  13. Diplomával a kezében mi volt az első pár lépés, amit megtett a karrierje előmozdítása érdekében?
    Az egyetem elvégzése után abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy felvételi lehetőséget kaptam ahhoz a céghez, ahol a duális képzés alatt gyakorlaton voltam. Így azóta is ennél a cégnél kamatoztatom a tudásom és gyűjtöm a tapasztalatokat, főállású szoftverfejlesztőként.
  14. Volt támogatója, aki segítette a karrierje kezdetén?
    A szüleim, a testvérem és a párom is mindig ott álltak és állnak mellettem. Mindig támogatóan álltak hozzám, motiváltak, ha úgy látták szükségem van rá, plusz a testvérem – révén, hogy szakmabeli, és szintén az AMK-n végzett, – a tanulásban is sokat tudott nekem segíteni, ha kérdésem támadt valamivel kapcsolatban. Illetve a munkahelyemen a kollégáimtól sok szakmai támogatást kaptam, nyitottak voltak hozzám az elejétől kezdve, így a duális képzés alatt és most is sokat tudtam / tudok tőlük tanulni.

Pályázati felhívás demonstrátori megbízásra a 2023/24. tanév II. félévére

Pályázati felhívás demonstrátori megbízásra a 2023/24. tanév II. félévére

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kara – az Óbudai Egyetem demonstrátori rendszerről szóló szabályzata (az Óbudai Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzata III. kötet, az Óbudai Egyetem Hallgatói Követelményrendszerének 4. melléklete) alapján – pályázatot hirdet demonstrátori feladatkör betöltésére a 2023/24. tanév II. félévére.

  • Megpályázható helyek
  • A pályázat feltételei

Demonstrátor az a hallgató lehet, aki:

  1. az adott félévben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik,
  2. alapszakon szerzett oklevéllel vagy két lezárt félévvel és legalább 50 teljesített kredittel rendelkezik,
  3. a legutolsó aktív félévében legalább 3,0 tanulmányi ösztöndíj átlagot ért el,
  4. rendelkezik a kisebb hallgatói közösségek munkájának irányításához szükséges készségekkel,
  5. megfelelő oktatói ajánlással rendelkezik, és
  6. nem áll fegyelmi, büntető vagy szabálysértési eljárás alatt.

Benyújtandó dokumentumok

  1. Pályázati űrlap
  2. Intézeti fogadónyilatkozat
  3. Önéletrajz (nyelvtudás, gyakorlati helyek, szakmai munkásság megjelölése);
  4. Motivációs levél (szakmai kompetenciák, kutatási terület, érdeklődési kör megjelölése);
  5. Kreditigazolás;
  6. Utolsó aktív félévről készített indexmásolat.

A pályázat benyújtása, bírálata

A pályázatokat a pályázati űrlapon, a kötelezően csatolandó dokumentumokkal együtt kell 2024. február 9. (péntek) 12 óráig az oktatási dékánhelyettes részére benyújtani a pogatsnik.monika@amk.uni-obuda.hu e-mail címen.
A határidőn túl érkezett, továbbá a hiányosan benyújtott pályázat érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül!
A hiánytalanul benyújtott pályázatokat az oktatási dékánhelyettes bírálja el legkésőbb 2023. február 12. (hétfő) 12 óráig. A sikeres pályázók az elbírálást követően írásbeli értesítést kapnak.

Székesfehérvár, 2023. 01. 23.
Pogátsnik Monika
oktatási dékánhelyettes

A szabályzat tartalma az alábbi oldalon megismerhető:
https://uni-obuda.hu/wp-content/uploads/2020/06/az-obudai-egyetem-demonstratori-rendszerrol-szolo-szabalyzata-20190701.pdf
A demonstrátori pályázatot az illetékes Kar oktatási dékánhelyettese az intézetek vezetőinek javaslatára a vizsgaidőszak végéig hirdeti meg.
A karok – választásuk szerint – a demonstrátori tevékenység ellátására az alábbi kategóriák szerint írhatnak ki pályázatot:

  1. a demonstrátor heti 15 órában történő foglalkoztatása esetére havi 48.000 Ft ösztöndíj;
  2. a demonstrátor heti 10 órában történő foglalkoztatása esetére havi 32.000 Ft ösztöndíj;
  3. a demonstrátor heti 5 órában történő foglalkoztatása esetére havi 16.000 Ft ösztöndíj

Mérnöki szimulációs verseny felhívás

Mérnökhallgatók részére szimulációs projektfeladattal

A MÉRNÖKI SZIMULÁCIÓS VERSENY CÉLJA…

…műszaki feladatok kihívásaira nyitott hallgatók megismertetése olyan eszközökkel, melyeket a projektfeladat megvalósítása során használva szélesítik mérnöki eszköztárukat, mélyítik műszaki ismereteiket, ezáltal pedig növelik a munkaerőpiaci potenciáljukat.

https://econengineering.com/hu/academy/support-of-engineering-education/call-for-simulation-competition/

Bővülő együttműködés a Székesfehérvári Szakképzési Centrummal

Kibővül az Óbudai Egyetem és a Székesfehérvári Szakképzési Centrum együttműködése – erről tartottak sajtótájékoztatót a felek az Alba Regia Műszaki Kar Science Park C1-es épületében. A programon dr. Cser-Palkovics András polgármester, kuratóriumi elnök, Prof. Dr. Györök György dékán az AMK részéről, Dr. habil. Garai-Fodor Mónika dékán a KGK részéről valamint Horváth Lajos Zoltán főigazgató az SZC részéről beszélt az együttműködés fontosságáról, az okleveles technikus képzések és a felsőoktatás kapcsolatáról.

A felsőoktatási intézmény és a szakképzési intézmény korábbi megállapodásainak köszönhetően már három okleveles technikus képzés (Gépgyártás-technológiai, Elektronikai, Magasépítő) valósulhatott meg kooperáció keretében. A mai napon ennek a kínálatnak a bővülését jelentették be újabb képzésekkel, amelyek a 2024/2025-ös tanévben indulnak:

  • Földmérő, földügyi és térinformatikai technikus a Székesfehérvári SZC Jáky Műszaki Technikum és az ÓE Alba Regia Műszaki Kar közreműködésében,
  • valamint a Gazdálkodás és menedzsment technikus a a Székesfehérvári SZC I. István Technikum és az ÓE Keleti Károly Gazdasági Kar megvalósításában.

dr. Cser-Palkovics András polgármester, kuratóriumi elnök kiemelte: „Büszkék lehetünk a szakképzési centrumban folyó munkára, amely országos szinten is kiemelkedő, és arra az együttműködésre, amelyet az Óbudai Egyetem és a város oktatási intézményei kialakítottak az elmúlt években a fiatalok érdekében. A cél továbbra is az, hogy megtartsuk a fehérvári fiataljainkat a városban, hogy minél többen válasszák képzési helyszínnek, majd otthonuknak Székesfehérvárt. A duális partnerek mindent megtesznek annak érdekében, hogy ehhez minden feltétel adott legyen.” Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a diákok jövőjének biztosítása, valamint a tudás megszerzésének a lehetőségét eredményezi a kooperáció.
Prof. dr. Györök György, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar dékánja beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az oktatási intézmények előnye az együttműködésből, hogy az erőforrásokkal jól gazdálkodva, a hatékonyságot növelve az egymásra épülő rendszerben egyszer kelljen megtanítani bizonyos szakmai tárgyakat, amely tudás biztos alapját adja a hallgatói további tanulmányainak. Sikertörténetnek tekinti már a korábban megkezdett közös technikusi képzéseket is, bízik abban, hogy ez tovább folytatódik.
Dr. habil. Garai-Fodor Mónika, az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kar dékánja kiemelte, hogy ez egy rendkívül jó lehetőség a diákok bekapcsolására már a középiskolás évek alatt az egyetemi keringésbe, amely az okleveles technikusi képzés szerepét tovább erősítheti. Hangsúlyozta, hogy a középiskolában tanító pedagógusokkal közösen lehet megszólítani és felkészíteni a diákokat, lefektetve azt a közvetlen útvonalat, amely lehetővé teszi a Kar képzésére való bejutását a megszerzett kreditek elismerésével, valamint a tudás felhasználásával. A dékán megjegyezte, hogy a gazdálkodás és menedzsment alapképzés mellett a pénzügyi és számvitel alapszak is elérhetővé válik Székesfehérváron a következő évtől.
Horváth Lajos Zoltán, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója beszélt az eddigi elért eredményekről, arról, hogy a pilot programtól eljutottak odáig, hogy már öt technikus képzésük van az Óbudai Egyetemmel. Visszatekintett a kezdetekre, az induló technikumi osztályra (2020/2021-es tanévben elsőként a Széchenyi Technikumban elindított okleveles gépgyártás-technológiai technikus képzés), amelyben a diákok ma már a tizenegyedik osztályba járnak, kiemelte, hogy nagyon jó tanulmányi eredményt érnek el. Megjegyezte, hogy a technikus képzések elindításakor az országban 16 ilyen képzés volt, ma 200 ilyen van. Hangsúlyozta, hogy a Székesfehérvári Szakképzési Centrum iskoláinak is nagyon fontos, hogy minél több tanulója, maradjon egyetemistaként is a városban. A duális oktatás szerepéről beszélve megemlítette, cél, hogy a város és agglomerációjának kereskedelmi és ipari környezetét el tudják látni munkavállalókkal. Örömét fejezte ki, hogy a korábban csak műszaki területen megvalósuló technikus képzések mellett, az I. István Technikummal és a Jáky József Technikummal a gazdálkodási, pénzügyi, valamint földmérő, földügyi és térinformatikai területen is lehetőséget tudnak biztosítani a diákoknak.

Precíziós gazdálkodási szakmérnök/szakember képzés

Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar (ÓE AMK), Székesfehérvár
Az új évfolyam 2024 februárjában indul
Jelentkezési határidő: február 10.
Jelentkezés
https://amk.uni-obuda.hu/precizios-gazdalkodasi-szakmernok-szakember/

A képzés a precíziós gazdálkodás technológia nyújtotta előnyök teljes körű kihasználásához a szakmában hiánypótló távérzékelési és térinformatikai (adatnyerés, adatelemzés és alkalmazás) ismereteket biztosít, melyek a területi adottságok térképezésére és a növénymonitoringra vonatkoznak. Az oktatás célja a tematikus információ nyerés teljes folyamatának gyakorlati bemutatása a tervezéstől, kivételezésen át az eredmények döntéshozatalba való beépítéséig. A precíziós munka- és erőgépek, szenzorok bemutatása az AXIÁL Kft. és a precíziós technológiát már alkalmazó gazdálkodók együttműködésével történik.

Milyen készségeket, ismereteket ad a képzés?

A hallgató megismeri a térbeli döntéstámogatáshoz szükséges

  • adatgyűjtés eszközeit, adatforrásait, és az adatkiértékelés módszereit
  • digitális technológia alkalmazásából származó előnyöket

Képes lesz

  • a megszerzett ismereteket a gyakorlatba átültetni
  • az adatok keresésére és kiválasztására az alkalmazás függvényében, valamint indexek és egyéb képfeldolgozási műveletek elvégzésére, információ nyerésére
  • alkalmazni a digitális technológiát a termőhely-termés összefüggések vizsgálatához, elemzéséhez, az összefüggéseket befolyásoló tényezők feltárásához és ennek megfelelően az agrotechnikai módszerek tervezéséhez

Digitális technológiák készségszintű elsajátítása

  • Információ nyerés az űr- és légi (drón) felvételekből
  • Vegetációs indexek: mikor és milyen feladat megoldására használhatók?
  • Kombájn adatok és elemzése
  • Hozam- és távérzékelt adatok összefüggésének elemzése
  • Integrálási lehetőségek a precíziós gazdálkodásban
  • Multispektrális és permetező drónok, robotok a gyakorlatban

A képzés helye: Székesfehérvár, Pirosalma u.1-3., AXIAL Kft. telephelyei
(https://www.axial.hu/cikkek/hirek/precizios-gazdalkodasi-kepzes-ahol-kollegaink-is-megosztjak-tudasukat),
valamint mezőgazdasági területekre szervezett gyakorlatok

Képzés honlapja:
https://amk.uni-obuda.hu/precizios-gazdalkodasi-szakmernok-szakember/
Szakvezető: Verőné Dr. Wojtaszek Małgorzata
Érdeklődni lehet személyesen vagy emailben:
wojtaszek.malgorzata@amk.uni-obuda.hu